کره شمالی برنامه ملاقات میان خانواده‌های جدا شده را لغو کرد

Image caption جنگ دو کره میلیون‌ها نفر را از هم جدا کرد

مقام های کره شمالی برنامه ملاقات میان خانواده‌های جدا شده در اثر جنگ کره را تا زمان نامعلوم عقب انداخته‌اند.

این برنامه که ملاقات اعضای یک صد خانواده از دو کره را شامل می‌شود، قرار بود چهارشنبه این هفته آغاز شود.

بنابر گزارش خبرگزاری کره شمالی، "خط مشی خصومت‌آمیز کره جنوبی"، دلیل به تعویق انداختن ملاقات میان خانواده هایی خوانده شده که بیش از نیم قرن پیش در پی جنگ دو کره از هم جدا شدند.

کره جنوبی هنوز نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده است.

اما خبرنگار بی‌بی‌سی در سئول می‌گوید اخیرا اختلافاتی میان دو کشور بروز کرده. دو کره به ویژه بر سر بازگشایی یک مرکز توریستی در کوه کومگانگ که قرار بود ملاقات ها در آن صورت بگیرد، دچار اختلاف نظر هستند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، پس از بروز نشانه‌هایی حاکی از اینکه کره شمالی ممکن است راکتور نیروگاه اصلی هسته‌ای خود را مجددا فعال کرده باشد، احتیاط‌کاری کره جنوبی در ارتباط با کره شمالی ممکن است افزایش یافته باشد.

دو کره قرار بود از ۲۵ تا ۳۰ سپتامبر به مدت شش روز ملاقات‌هایی را میان افرادی که در جنگ ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کره از هم جدا افتادند، برگزار کند. این جنگ باعث جدایی میلیون‌ها نفر از هم شد.

برآورد می‌شود که حدود ۷۲ هزار نفر از شهروندان کره جنوبی که حدود نیمی از آنها بیش از ۸۰ سال دارند، در لیست انتظار دیدار اعضای خانواده‌شان در کره شمالی هستند.

اما برای هر ملاقات، فقط چند صد نفر انتخاب می‌شوند. از آنجا که دو کشور به شهروندانشان اجازه نامه دادن، تلفن زدن و ایمیل فرستادن به هم را نمی‌دهند، بیشتر این افراد نمی‌دانند که بستگانشان زنده هستند یا نه.

این ملاقات ها عمدتا با اشک و صحنه های عاطفی همراه است و خانواده ها به مدت دو یا سه روز در یک منطقه مرزی در کره شمالی با هم دیدار می کنند و پس از آن، شهروندان کره جنوبی به کشورشان برمی‌گردند.

برنامه ملاقات ها در سال ۲۰۰۰ آغاز شد و از آن زمان، در ملاقات‌هایی که هر از گاهی انجام شده، حدود ۱۷ هزار نفر توانسته‌اند به مدت کوتاهی همدیگر را ببینند.

مطالب مرتبط