آغاز انتخابات تاریخی در مناطق تامیل‌نشین شمال سری‌لانکا

Image caption مناطق شمالی سری لانکا زمانی پایگاه شورشیان ببرهای تامیل بوده است

چهار سال پس از پیروزی ارتش سری‌لانکا بر شورشیان ببرهای تامیل، رای دهندگان در شمال این کشور برای انتخاب اولین شورای نیمه مستقل به پای صندوق های رای رفته اند.

اکثریت ساکنان شمال سری‌لانکا را تامیل‌ها تشکیل می دهند و این منطقه تنها بخش کشور است که تاکنون شورای مستقلی نداشته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی از حضور گسترده رای‌دهندگان در حوزه های رای‌گیری خبر داده است.

پیش‌بینی شده اتحاد ملی تامیل، مهم ترین گروه مخالف، اکثریت آرا را از آن خود کند.

گفته شده تامیل‌های ساکن این منطقه که سال‌ها در انتظار صلح و ثبات هستند، این انتخابات را فرصت مناسبی برای رسیدن به آرزوهایشان می‌دانند.

مناطق شمالی سری‌لانکا زمانی پایگاه شورشیان ببرهای تامیل بود.

گروه ببرهای آزادیبخش تامیل که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده، خواستار جدایی مناطق تامیل‌نشین در شمال و شرق این کشور و ایجاد کشور مستقل در این مناطق بود.

ببرهای تامیل از سال ۱۹۸۳عملیات خشونت آمیز از جمله بمب‌گذاری، آدم‌ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفتند و نیروهای این گروه بخش‌هایی از مناطق شمال و شرق سری‌لانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

از اواخر دهه ۱۹۹۰، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند با تحکیم موقعیت خود بر برخی مناطق عملا نوعی دولت خودمختار در شمال سری‌لانکا ایجاد کنند..

در سال ۲۰۰۶ ارتش سری‌لانکا به حملات گسترده‌ای علیه مواضع تامیل‌ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده‌ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری‌ها در سال ۲۰۱۰ میلادی با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

مطالب مرتبط