سوریه اطلاعات بیشتری درباره ذخایر تسلیحات شیمیایی خود ارائه داد

Image caption گمان می رود این کشور در مجموع حدود یک هزار تن مواد سمی در قالب سلاح های شیمایی در اختیار داشته باشد

سازمان دیده‌بان تسلیحات شیمیایی گفته است که سوریه اطلاعات بیشتری در ارتباط با ذخایر تسلیحات شیمیایی خود در اختیار این سازمان گذاشته است.

این سازمان تایید کرده اطلاعاتی را که انتظار می رفت سوریه درمورد سلاح های شیمیایی خود ارائه دهد، دریافت کرده و در حال حاضر بررسی بر روی این اطلاعات در جریان است.

دولت بشاراسد، رئیس جمهور سوریه براساس توافقی که اخیرا بین روسیه و آمریکا صورت گرفت، متعهد شد تا پایان امروز اطلاعات کاملی از تسلیحات شیمیایی این کشور در اختیار جامعه بین الملل قرار دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا ارائه اطلاعات بیشتر از سوی سوریه به معنای آن است که این کشور به تعهدات خود در این مورد پایبند بوده یا خیر؟

گمان می رود این کشور در مجموع حدود یک هزار تن مواد سمی در قالب سلاح های شیمایی در اختیار داشته باشد.

بنا بر توافقی که میان روسیه و آمریکا صورت گرفته، دمشق باید تا اواسط سال آینده میلادی تمامی سلاح های شیمیایی خود را منهدم کند.

دوشنبه گذشته، سازمان ملل متحد پس از بررسی شواهد و گزارش بازرسان خود تایید کرد که در حمله حوالی شهر دمشق از سلاح شیمیایی استفاده شده است.

آمریکا می‌گوید عامل این حمله نیروهای دولتی سوریه بوده‌اند اما گزارش سازمان ملل متحد درباره عامل آن سکوت کرده است.

روسیه از این گزارش انتقاد کرده و آن را یک‌جانبه و مغرضانه خوانده است. سازمان ملل متحد به این موضع‌گیری واکنش نشان داده و گفته که یافته‌های این گزارش، قطعی و مسلّم هستند.

مطالب مرتبط