چشم آلمانی‌ها به رقابت انتخاباتی مرکل و بقیه

Image caption زندگی سیاسی آنگلا مرکل در دهه نود و پس از برچیدن دیوار برلین جدی‌تر شد

انتخابات بوندستاگ، مجلس آلمان، فردا برگزار می‌شود و تکلیف ۶۲۰ کرسی آن روشن می‌شود.

آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان امید بسیاری دارد که با پیروزی در این انتخابات همچنان رهبری سیاسی آلمان را در دست نگاه دارد.

بازیگران اصلی کیستند؟

اتحادیه دموکرات مسیحی، حزب خواهرش یعنی سوسیال مسیحی باواریا و حزب دموکرات آزاد که طرفدار بازار آزاد است، می‌کوشند تا ائتلاف کنونی‌شان که قدرت را دست دارد، بار دیگر اکثریت مجلس را از آن خود کند.

Image caption پیر اشتاین‌بروک نامزد سوسیال‌دموکرات‌ها برای صدراعظمی آلمان است

حزب سوسیال دموکرات آلمان مهم‌ترین جریان رقیب است. پیر اشتاین‌بروک کسی است که سوسیال‌دموکرات‌ها در صورت پیروزی به صدراعظمی برمی‌گزینند. او در کابینه قبلی خانم مرکل وزیر اقتصاد بوده است. سوسیال‌دموکرات‌ها گفته‌اند که برای تشکیل کابینه با حزب سبزها ائتلاف خواهند کرد.

به غیر از اینها، حزب چپ نیز در بوندستاگ نمایندگانی دارد. این حزب عمدتا در مناطق آلمان شرقی سابق محبوب است.

حزب "دزدان دریایی" نیز امیدوار است که برای اولین بار نمایندگانی را به مجلس بفرستد.

مسائل اصلی چیست؟

ائتلاف حاکم کارنامه خود در حفظ ثبات اقتصادی را، آن هم در شرایط بحران اقتصادی جهانی، به رخ می‌کشد.

اما سوسیال دموکرات‌ها وعده بالا بردن عدالت اجتماعی را می‌‎دهند و خواهان افزایش حداقل دستمزد هستند.

در مقابل، بازارگراهای حزب دموکرات آزاد بر پایین آوردن بدهی‌های دولت تمرکز کرده‌اند.

سبزها هم از ضرورت دسترسی عمومی به انرژی ارزان و پاک می‌گویند.

بنا به نظرسنجی‌ها بحران یورو، مساله بیکاری و سیاست‌های تامین اجتماعی مهمترین اموری هستند که رای‌دهندگان به آنها توجه می‌کنند.

نظام انتخاباتی چیست؟

انتخابات آلمان به شیوه نمایندگی تناسبی انجام می‌شود. به این ترتیب که هر رای‌دهنده دو رای دارد: اولی برای حوزه انتخابیه خود و دومی برای حزب سیاسی برگزیده‌اش.

۲۹۹ کرسی به به نامزدهای حوزه انتخابیه می‌رسد و نامزدها باید برای پیروزی در رقابت بر سر این کرسی‌ها به اکثریت نسبی دست یابند.

۲۹۹ کرسی دیگر هم به ترتیبی که جمع نمایندگان بازتابی از نسبت آرای دوم (رای به حزب) باشد میان حزب‌های مختلف توزیع می‌شوند. البته یک حزب برای رسیدن به کرسی‌های این چنینی باید یا دست کم ۵درصد آرا را کسب کند یا در حداقل ۳ حوزه انتخابیه پیروز شود.

از آنجایی که نامزدهای پیروز در رای اول (رای حوزه انتخابیه) فارغ از سهم حزبشان به مجلس راه می‌یابند، معمولا تعداد نمایندگان مجلس پیش از ۵۹۸ نفر (۲۹۹+۲۹۹) می‌شود.

در این نظام انتخاباتی تا کنون هیچ حزبی اکثریت مطلق را به دست نیاورده است.

بخت پیروزی با کیست؟

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که اتحادیه دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی چیزی حدود ۴۰درصد آرا را در اختیار دارند، در حالی که سوسیال‌دموکرات‌ها تنها ۲۵درصد رای دارند.

حزب سوسیال دموکرات احتمال ائتلاف با خانم مرکل را رد کرده است و به احتمال بعید تشکیل دولت ائتلافی با سبزها دل بسته است. سبزها و سوسیال‌دموکرات‌ها در مجموع کمتر از ۳۵درصد آرا را جلب کرده‌اند.

بنا به نظرسنجی‌ها حزب دموکرات آزاد هم تقریبا ۵درصد رای‌ها را به دست می‌آورد.

ائتلاف‌هایی نظیر احزاب محافظه‌کار و سبزها و یا ائتلاف حزب سوسیال دموکرات، سبزها و حزب چپ مورد بحث قرار گرفته، اما شکل گرفتنشان بعید به نظر می‌رسد.

مطالب مرتبط