وزیر کشور کنیا: تقریبا همه گروگان‌ها آزاد شده‌اند

نظامیان کنیایی
Image caption نظامیان کنیایی پیش از حمله امروز به مرکز خرید وستگیت

به گفته ژوزف اوله لنکو، وزیر کشور کنیا تقریبا تمامی گروگان‌هایی که در مرکز خرید وستگیت در نایروبی در اسارت اعضای گروه الشباب بودند آزاد شده‌اند.

نیروهای امنیتی کنیا می گویند که عملیات پاکسازی مرکز خرید را به زودی آغاز خواهند کرد.

با این حال این نیروها با احتیاط پیش می روند چون ممکن است هنوز عده ای در مرکز خرید باقی مانده باشند و نمی خواهند جان آن ها را به خطر بیاندازند.

براساس تازه ترین گزارش نیروهای دفاعی کنیا (KDF) سه تن از مهاجمان مسلح کشته شده اند.

پیش تر وزیر کشور کنیا شمار کل کشته شدگان حمله تروریستی را ۶۲ نفر اعلام کرده بود حال آن که به گفته صلیب سرخ جهانی شمار آن‌ها به ۶۹ نفر می‌رسد.

از ساختمان مرکز خرید وستگیت دود علیظ و شعله های آتش به هوا برخاسته است.

به گفته نیروهای امنیتی تروریست ها برای منحرف کردن عملیات تهاجمی دست به آتش سوزی در این مرکز زدند ولی آتش اکنون مهار شده است.

در همین حال، وزارت خارجه بریتانیا تایید کرده است که چهار تن از شهروندان بریتانیایی جزو کشته شدگان هستند.

شهروندان هلندی، فرانسوی، آفریقای جنوبی و کانادایی از جمله کسانی هستند که درحمله به این مرکز خرید کشته شده‌اند.

ارتش کنیا پیش از این در توئیتر اعلام کرده بود که قصد دارد "تمام قوای خود را بکار گرفته تا موضوع به سرعت خاتمه پیدا کند."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، حمله به این مرکز خرید را بی رحمانه و منزجز کننده خواند و گفت: "این اعمال شنیع تروریستی را افرادی مرتکب می‌شوند که ادعا می‌کنند تحت نام مذهب به این اعمال دست می‌زنند. اما چنین نیست. آن‌ها تحت نام ترور، خشونت و افراط گرائی و نگاه بسته خود به دنیا مرتکب این اعمال می شوند. آن‌ها معرف اسلام یا مسلمانان در بریتانیا یا هیچ جای دیگری در دنیا نیستند."

Image caption تجمع مردم بیرون مرکز خرید وستگیت پس از تیراندازی‌های سپیده‌دم امروز

تعداد مجروحان حداقل ۱۷۰ نفر گزارش شده است و بیش از هزار نفر هم از این مرکز به سلامت بیرون آورده شده‌اند.

یازده تن از سربازان نیروهای دفاعی کنیا نیز در جریان این عملیات مجروح شده اند.

نیروهای امنیتی می گویند که طی بیست و چهار ساعت گذشته جسد ده نفر از این مرکز بیرون آورده شده است. دویست نفر نجات داده شده اند که ۶۵ نفر از آن ها در بیمارستان بستری اند.

این گروگانگیری اکنون وارد سومین روز خود شده و گروگانگیرها که اعضای گروه الشباب هستند که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

این گروه متشکل از شبه نظامیان اسلامگرای سومالی است که با پیوستن به القاعده به سازمان یافته‌ترین و بزرگترین متحد آن در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

الشباب اعلام کرده این عملیات را به انتقام اعزام نیرو از کنیا به سومالی انجام داده است. ۴۰۰۰ نیروی کنیایی از سال ۲۰۱۱ برای مقابله با گروههای تندرو در سومالی هستند.