برگزاری مراسم تدفین کشته شدگان حمله انتحاری پیشاور

زنان و کودکان نیز در بین قربانیان بودند
Image caption گروه‌های مسیحی گفته‌اند که برای قربانیان این حادثه مراسم مخصوص برگزار خواهند کرد

مراسم تشییع و تدفین کشته شدگان انفجار در کلیسایی در پیشاور امروز برگزار شده است.

در اثر دو انفجار انتحاری در کلیسایی در منطقه کوهاتی گیت پیشاور، مرکز ایالت خیبر پختونخوا، دست کم ۸۰ نفر را کشته و بیش از یکصد نفر را مجروح شدند.

تعدادی زن و کودک در بین قربانیان این حادثه بوده‌اند.

حمله روز گذشته به این کلیسا یکی از شدیدترین حملات از این گونه به مسیحیان پاکستان محسوب می شود.

گروه‌های مذهبی و سیاسی پاکستان به شدت این حمله را محکوم کردند.

اما مردم خشمگین دولت و نیروهای انتظامی را متهم می کنند که نتوانسته اند از آنها محافظت کنند.

دولت پاکستان سه روز عزای ملی اعلام کرده است.

گروه‌های مسیحی گفته‌اند که برای قربانیان این حادثه مراسم مخصوص برگزار خواهند کرد. پاپ فرانسیس نیز این حادثه را محکوم کرده و گفته است افرادی که این حمله را انجام داده اند مسیر اشتباه خشم و نفرت را در پیش گرفته‌اند.

روز گذشته گروه کمتر شناخته شده "جند‌الله" پاکستان که گفته می‌شود با القاعده و طالبان در ارتباط است، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و گفت که این حمله را در پاسخ به حمله هواپیماهای بدون سرنشین انجام داده است.

این در حالیست که به نقل از منابع طالبان پاکستان، گزارش شد که این گروه گفته در این حمله دخالتی نداشته است.

این حمله در زمانی صورت گرفته است که زمزمه های گفتگو با طالبان در کشور شنیده می‌شد و در کنفرانسی که اخیرا در اسلام آباد، پایتخت، و با شرکت احزاب اصلی کشور برگزار شد، تصمیم گرفته شد که با ستیزه جویان گفتگو صورت پذیرد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان ریاست این جلسه را که در آن فرمانده ارتش کشور و همچنین رئیس دستگاه اطلاعاتی موسوم به آی اس آی شرکت کرده بودند، برعهده داشت.

آقای شریف که اکنون برای شرکت در مراسم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است حمله روز یکشنبه را به شدت محکوم کرده و گفته است که این حمله نمی‌تواند نشانه خوبی برای گفتگوهای احتمالی با ستیزه جویان تلقی شود.

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، که از حامیان گفتگو با ستیزه جویان است و حزبش در ایلات خیبر پختونخوا بر سر قدرت است، گفت که این حمله، حمله به انسانیت بود.

کلیسای "قدیسان" از کلیساهای قدیمی پیشاور است و قدمت آن به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد.

به هنگام حادثه حدود ۵۰۰ نفر در مراسم روز یکشنبه کلیسا حضور داشتند.

مسیحیان پاکستان حدود ۴ درصد از جمعیت ۱۸۰ میلیونی این کشور را تشکیل می‌دهند. برخی از آمارها این تعداد را به مراتب کمتر و در حدود ۲ در صد تخمین می‌زنند.

فردریک عظیم غوری از مقامات محلی ایالت خیبر پختونخوا به خبرگزاری فرانسه گفته است که حدود ۲۰۰ هزار نفر مسیحی در این ایالت زندگی می‌کنند که حدود ۷۰ هزار نفر آنها در پیشاور ساکن هستند.

در سالهای اخیر و با افزایش فعالیت گروه‌های اسلام‌گرا در پاکستان، و افزایش فشار این گروه‌ها بر جمعیت غیر مسلمان این کشور، مسیحیان تلاش می‌کنند کمتر فعالیتهای آشکار اجتماعی داشته باشند.

در سالهای گذشته مسیحیان پاکستان بارها مورد حمله گروه‌های اسلام‌گرا قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی شهباز باتی، وزیر اقلیتهای این کشور در اسلام آباد ترور شد. آقای باتی از مسحیان پاکستانی بود.

گزارشها به نقل از اعتراف فردی که در این رابطه دستگیر شد دلیل این ترور را "اظهارات آقای باتی در مورد قانون کفرگویی" عنوان کردند.

در سال ۲۰۰۹ نیز در اثر حمله حدود ۱۰۰۰ مسلمان در شهر "گوجرا" در ایالت پنجاب پاکستان ۴۰ خانه مسیحیان این منطقه به آتش کشیده شد.

در اثر این حادثه دست کم ۷ مسیحی در آتش سوختند.

دلیل این حمله ادعای "اهانت" به قرآن گزارش شد.

مطالب مرتبط