حمله نیروهای امنیتی کنیا به مرکز خرید وستگیت در نایروبی

Image caption تجمع مردم بیرون مرکز خرید وستگیت پس از تیراندازی‌های سپیده‌دم امروز

نیروهای امنیتی کنیا برای پایان دادن به گروگانگیری و اشغال مرکز خرید وستگیت در نایروبی پایتخت این کشور به آن هجوم برده‌اند. در تصاویر تلویزیونی ستونی از دود بر فراز این مرکز خرید دیده می شود

و صدای شدید تیراندازی از داخل آن شنیده می‌شود.

به گفته پلیس کنیا نیروهای امنیتی به گروگانگیران بسیار نزدیک شده‌اند. به گزارش رویترز گروگانگیران تهدید کرده اند در صورتی که مجبور شوند گروگانها را خواهند کشت.

اما آخرین گزارشها حاکیست که نیروهای امنیتی تعدادی از گروگانها را آزاد کرده‌اند.

ارتش کنیا پیش از این در توئیتر اعلام کرده بود که قصد دارد "تمام قوا را بکار گرفته تا موضوع بسرعت خاتمه پیدا کند."

در سپیده‌دم امروز نیز از داخل مرکز خرید وستگیت در نایروبی پایتخت کنیا صدای انفجار و تیراندازی شنیده شنیده شده بود که بتدریج فروکش کرد.

در این تیراندازی، نیروهای ارتشی که در اطراف این مرکز خرید مستقر هستند هدف تیراندازی قرار گرفته اند و به نظر می رسد شلیک از جایی در اطراف مرکز خرید یا از نقطه مناسبی در داخل آن انجام شده بود.

ارتش کنیا تاکنون کنترل بیشتر این مرکز خرید را در دست گرفته و مردان مسلح الشباب در یک سوپر مارکت جمع شده و سنگر گرفته‌اند.

گفته می‌شود ۱۰ تا ۱۵ نفر از اعضای گروه اسلامگرای الشباب هنوز در مرکز خرید وستگیت هستند و ده نفر را در گروگان دارند. به نظر می رسد تعدادی از مردم هم در گوشه و کنار این مرکز خرید مخفی شده باشند.

به گفته شاهدان در ساعتهای اولیه بامداد آرامشی غیر طبیعی در این مرکز خرید حکمفرما بوده است؛ با وجود اینکه ارتش وعده داده بود هر چه سریعتر این ماجرا به سرانجام برساند.

به گفته سرهنگ سایروس اوگونا سخنگوی ارتش کنیا بیشتر گروگانها آزاد شده اند و فقط تعدادی کمی هنوز در اسارت مردان مسلح هستند.

سرهنگ اوگونا گفت ممکن است با در دست گرفت کنترل کامل این مرکز خرید اجساد بیشتری پیدا شود. تاکنون ۶۹ نفر کشته شده‌اند و تعداد مجروحان حداقل ۱۷۰ نفر گزارش شده است.

بیش از هزار نفر هم از این مرکز خرید به سلامت بیرون آورده شدند.

این گروگانگیری اکنون وارد سومین روز خود شده و گروگانگیرها که اعضای گروه الشباب هستند که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

این گروه متشکل از شبه نظامیان اسلامگرای سومالی است که با پیوستن به القاعده به سازمان یافته‌ترین و بزرگترین متحد آن در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

الشباب اعلام کرده این عملیات را به انتقام اعزام نیرو از کنیا به سومالی انجام داده است. ۴۰۰۰ نیروی کنیایی از سال ۲۰۱۱ برای مقابله با گروههای تندرو در سومالی هستند.#

مطالب مرتبط