اوباما دوباره خواستار تغییر قانون سلاح در آمریکا شد

Image caption باراک و میشل اوباما در مراسم یادبود قربانیان تیراندازی در پایگاه نیروی دریایی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود کشته‌شدگان تیراندازی هفته گذشته در ساختمان‌های نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن، بار دیگر خواهان تغییر اساسی در قوانین اسلحه شد، اما گفت که تغییر قانون باید از مردم آمریکا نشات بگیرد نه از دولتمردان.

آقای اوباما از این مراسم برای یادآوری مشکلات قانون اسلحه در آمریکا استفاده کرد و گفت که خشونت به جوامع آسیب های جدی می رساند و هیچ کشور پیشرفته ای در دنیا چنین خشونت هایی را تحمل نمی کند.

"اگر می خواهیم کشوری داشته باشیم که در آن بتوانیم بدون ترس از خشونت های بی معنا به مدرسه یا سرکار برویم یا در خیابان قدم بزنیم، بدون آنکه جان این همه آدم با گلوله گرفته شود، باید این وضع را تغییر دهیم."

آقای اوباما همچنین اظهار امیدواری کرد که این مراسم باعث تحول در قانون شود و زنگ بیدارباشی برای آمریکایی ها باشد. اشاره آقای اوباما به مخالفت کنگره با سخت‌تر شدن قانون مالکیت اسلحه در آمریکا بود.

در چند ماه اخیر چند مورد تیراندازی در آمریکا رخ داده که به کشته شدن تعداد زیادی منجر شده است. آخرین آنها هفته گذشته در یکی از مجتمع های نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن اتفاق افتاد و یکی از کارکنان سابق این مجتمع که سابقه بیماری روانی و بازداشت داشت با اسلحه‌ای که بطور قانونی خریده بود دوازده نفر را کشت. خود فرد مهاجم نیز در تیراندازی پلیس کشته شد.

پس از هر یک از این حوادث آقای اوباما مسئله تغییر قانون مالکیت اسلحه را مطرح کرده اما این درخواست‌ها تاکنون به جایی نرسیده است.

نمایندگان مجلس آمریکا در مقابل درخواست رئیس جمهور برای اینکه مالکیت اسلحه منوط به بررسی سوء پیشینه و سوابق فرد باشد مقاومت نشان داده‌اند و استدلال کرده‌اند که حق مالکیت اسلحه در قانون اساسی آمریکا به رسمیت شناخته شده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "آمار قتل با اسلحه در آمریکا ده برابر کشورهای توسعه یافته است که کاملا اجتناب پذیر است."

"مهمترین عاملی که ما را از کشورهای دیگر متمایز می کند، آنچه ما را به این کشتار های جمعی آسیب‌پذیر می‌کند این است که ما تلاش کافی نمی کنیم، اقدمات منطقی بدیهی را انجام نمی‌دهیم تا اسلحه از دست جنایتکاران و افراد خطرناک دور بماند."

"فرق آمریکا این است که دست همه بسادگی به اسلحه می رسد."

رئیس جمهور آمریکا پذیرفت که احتمال تغییر از نهادهای رسمی کم است و از مردم آمریکا خواست برای تغییر قانون پافشاری کنند.

به نظر کارشناسان بعید است رئیس جمهوری بار دیگر لایحه‌ای را برای تغییر قانون فعلی به کنگره ارائه کند.

در ماه دسامبر سال گذشته پس از یک تیراندازی که در آن بیست کودک و شش بزرگسال در مدرسه ای در کانتیکت کشته شدند، اوباما درخواست بررسی دقیق‌تر پیشینه افراد را برای خرید اسلحه داد و خواهان آن شد که سلاحهای تهاجمی ممنوع شود. اما هواداران قانون فعلی و برخی نمایندگان دمکرات ایالتهای محافظه کار جلوی تصویب این قانون را گرفتند.

بر اساس آماری که پلیس فدرال آمریکا اخیرا منتشر کرد، در سال گذشته ۱۴۸۲۷ نفر با سلاح در این کشور کشته شده‌اند که معادل ۴.۷ نفر در صد هزار نفر است. در حالیکه این آمار در کشورهای توسعه یافته بسیار پایینتر است، مثلا در ژاپن ۰.۴ ، آلمان ۰.۸ و بریتانیا ۱.۲ در صد هزار نفر است.

آمریکا یکی از مسلح ترین کشورهای دنیاست که در آن بین یک سوم تا نیمی از مردم اسلحه دارند.

مطالب مرتبط