گروه‌های شورشی سوریه: ائتلاف ملی و دولت موقت را به رسمیت نمی‌شناسیم

برخی از گروه‌های اسلامگرا در سوریه با القاعده ارتباط دارند
Image caption برخی از گروه‌های اسلامگرا در سوریه با القاعده ارتباط دارند

یازده گروه شورشی عمدتا اسلامگرا در سوریه اعلام کردند که ائتلاف ملی سوریه و دولت موقت در تبعید را به رسمیت نمی‌شناسند.

این گروه‌ها در بیانیه‌ای گفتند که هر گروه مخالف بشار اسد که در خارج از مرزهای سوریه مستقر است و با شورشیان درون سوریه هماهنگی نمی‌کند، نماینده آنها به حساب نمی‌آید.

این بیانیه را جبهه نصرت که با القاعده ارتباط دارد و گروه تندروی احرار شام و گروه‌های میانه‌روتر کتائب التوحید و لواء الاسلام امضا کرده‌اند. همچنین تعدادی از اعضای ارتش آزاد سوریه نیز از این بیانیه حمایت کرده‌اند.

جبهه نصرت به عنوان "سازمان‌یافته‌ترین، تهاجمی‌ترین و موفق‌ترین" نیروی نظامی مخالفان اسد شناخته می‌شود.

هدف این جبهه، تأسیس یک حکومت اسلامی در سوریه است.

خبرنگاران می‌گویند این بیانیه به تلاش‌های مخالفان میانه‌رو اسد در خارج از این کشور و حامیان آنها برای تشکیل نیروی نظامی میانه‌رو لطمه جدی وارد می‌کند.

بیانیه این گروه‌ها خواهان آن شده که مخالفان بشار اسد در چارچوب اسلامی از نو شکل گیرد و تنها توسط گروه‌هایی که در داخل کشور می‌جنگند، هدایت و رهبری شود.

کشورهای غربی و متحدان این کشورها در حاشیه خلیج فارس از ائتلاف ملی سوریه و دولت موقت حمایت می‌کنند و از آنها خواسته‌اند تا نیرویی نظامی متشکل از گروه‌های میانه‌رو در سوریه با محوریت ارتش آزاد سوریه برای مقابله با نیروهای بشار اسد تشکیل دهند.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از زمان آغاز ناآرامی‌ها نسبت به حضور عناصر افراطی در میان مخالفان هشدار داده و بارها تاکید کرده که نیروهایش در حال جنگ با القاعده هستند.

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از صدهزار قربانی به جا گذاشته است که طبق آمار گروه‌های حقوق بشری سوری، تقریبا نیمی از آنان از میان نیروهای هوادار دولت بشار اسد هستند.

مطالب مرتبط