بازرسان شیمیایی سازمان ملل به سوریه باز می‌گردند

بازرسان سازمان ملل
Image caption بازرسان سازمان ملل پیشتر کاربرد تسلیحات شیمیایی در نزدیکی دمشق را تایید کرده‌اند

با وجود اختلاف نظر قدرت‌های جهانی بر سر نحوه امحاء تسلیحات شیمیایی سوریه، بازرسان سازمان ملل به آن کشور باز می‌گردند.

منابع سازمان ملل متحد تایید کرده‌اند که روز چهارشنبه، ٣ مهر (٢٥ سپتامبر)، هیات بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل به منظور بررسی اتهام کاربرد این نوع تسلیحات در نقاط مختلف سوریه به آن کشور باز می‌گردند.

بازرسان سازمان ملل پیشتر گزارش خود از حمله شیمیایی به یکی از مناطق نزدیک پایتخت سوریه را که در روز ٢١ ماه اوت روی داد به دبیرکل سازمان ملل ارائه داده اند. در این حمله، صدها نفر از جمله دهها کودک سوری جان خود را از دست دادند.

برنامه دیدار جدید بازرسان شامل تحقیق در مورد کاربرد اسلحه شیمایی در سه نقطه دیگر سوریه است که نسبت به حمله ماه اوت، ابعاد کوچکتر و تلفات کمتری داشته است.

گفته می‌شود که در جریان جنگ داخلی سوریه، مواد شیمیایی دست کم در هجده نقطه دیگر مورد استفاده قرار گرفته در حالیکه هم دولت و هم مخالفان دولت یکدیگر را مسئول این حملات قلمداد کرده‌اند.

Image caption بازگشت بازرسان در اجرای طرح قرار دادن زرادخانه شیمیایی سوریه تحت نظارت بین‌المللی است

نقاط مورد بازدید بازرسان در ماموریت جدید در نزدیکی شهرهای حلب، حمص و دمشق - پایتخت - واقع شده و ماموریت بازرسان، همانند ماموریت قبلی، صرفا شامل تشخیص کاربرد تسلیحات شیمیایی است و تعیین مسئول چنین اقدامی در دستور کار آنان فرار ندارد.

دولت‌های غربی و شماری از کشورهای عرب، حکومت سوریه را مسئول حملات شیمیایی، به خصوص حمله روز ٢١ اوت دانسته‌اند و اوایل ماه جاری، ایالات متحده و چند کشور غربی اعلام کردند که به منظور تنبیه حکومت سوریه، در صدد انجام "عملیات نظامی محدود" علیه آن کشور هستند.

اختلاف نظر در سازمان ملل

با اعلام موافقت دولت سوریه با طرح روسیه برای قراردادن زرادخانه تسلیحات شیمیایی آن کشور تحت نظارت بین‌المللی، عملیات نظامی به اجرا درنیامد اما هنوز روسیه و کشورهای غربی بر سر نحوه عملی شدن این طرح به توافق نرسیده‌اند.

کشورهای غربی و عرب تاکید دارند که به منظور اطمینان از عملی شدن تعهد دولت سوریه به امحاء تسلیحات شیمیایی، صدور قطعنامه قاطعانه شورای امنیت در این زمینه لازم است. به گفته آنان، چنین قطعنامه‌ای باید تاکید کند که خودداری حکومت سوریه از عمل به تعهد امحاء زرادخانه شیمیایی خود، باید با واکنش تند جامعه جهانی روبرو شود.

Image caption بحران سوریه به یک موضوع جهانی تبدیل شده است

ایالات متحده گفته است که قطعنامه مورد نظر باید تحت فصل هفتم منشور ملل متحد، راجع به مسئولیت شورای امنیت در قبال حفظ صلح جهانی، صادر شود تا از نظر حقوق بین‌الملل، لازم الاجرا باشد و تخطی از آن تنبیهاتی را در پی آورد. در مقابل، روسیه معتقد است که صدور قطعنامه‌ای تهدید آمیز قبل از اینکه دولت سوریه مرتکب اقدام خلافی شده باشد موجه نیست.

روز گذشته، وزیران خارجه آمریکا و روسیه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات و از جمله در مورد اختلاف نظر پیرامون پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت مذاکره کردند. وزیر خارجه روسیه این ملاقات را "ثمربخش" توصیف کرد اما دو طرف هنوز در مورد محتوای قطعنامه شورای امنیت به توافق دست نیافته‌اند.

جنگ داخلی سوریه از جمله موضوعاتی بود که در برخی سخنرانی‌های اصلی و اظهارنظر رهبران و مقامات کشورهای مختلف در جریان اجلاس مجمع عمومی مطرح شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن متهم کردن حکومت سوریه به اقدامات خشونت آمیز علیه شهروندان آن کشور، گفت که ایالات متحده مبلغ سیصد و چهل میلیون دلار دیگر برای کمک های بشردوستانه به مردم سوریه اختصاص داده که مجموع کمک‌های این کشور را به حدود یک و نیم میلیارد دلار می‌رساند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم بخشی از سخنان خود را به بحران سوریه اختصاص داد و برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را به دلیل کمک به مخالفان حکومت سوریه مورد شماتت قرار داد و عامل ادامه بحران کنونی دانست.

جمهوری اسلامی از جمله معدود کشورهای حامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و مخالفان حکومت سوریه و برخی کشورهای غربی، ایران را به حمایت نظامی و اقتصادی از حکومت سوریه و حتی دخالت مستقیم در جنگ داخلی آن کشور متهم کرده‌اند هر چند مقامات ایرانی این اتهام را رد می‌کنند.

مطالب مرتبط