انصار‌الله: 'تمدید حضور پایگاه روسیه خیانت به دین و وطن است'

وبسایت جماعت انصار‌الله
Image caption "جماعت انصارالله" سال گذشته نیز امضای موافقتنامه بین دوشنبه و مسکو در باره تمدید حضور نظامی روسیه در تاجیکستان را محکوم کرده بود

گروه اسلامگرای موسوم به "جماعت انصارالله" از دولت و پارلمان تاجیکستان خواسته است که موافقتنامه برای تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در این کشور را تصویب نکنند.

این گروه مرتبط با القاعده در واکنش به خبر مبنی بر احتمال تصویب این سند در پارلمان تاجیکستان که اخیراً منتشر شد، "اعتراضنامه ای" عنوانی نمایندگان پارلمان و دولت این کشور در تارنمای "ایرشاد.نت"، یک سایت اینترنتی مرتبط به گروههای جهادی تاجیک، انتشار داده است.

در بیانیه این گروه آمده است که انتظار می‌رود پارلمان تاجیکستان روز 1 اکتبر این موافقتنامه"ننگین را" به تصویب رساند. "جماعت انصارالله" می‌گوید که تصویب این سند را محکوم نموده و آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

در این بیانیه می‌خوانیم: "جماعت انصارالله" به تصویب رساندن این سند ننگین و مخالف قانون شریعت را شدیداً محکوم می‌نماید و از حکومت و پارلمان تاجیکستان قاطعانه طلب می‌نماید که این سند را به تصویب نرسانند."

جماعت انصار‌الله گفته که غرض از تصویب موافقتنامه تمدید حضور پایگاه روسیه در تاجیکستان باقی ماندن امامعلی رحمان و "کاسه لیسان اطرافش" در سر قدرت است.

این گروه نوشته است که موافقتنامه با روسیه "برای ملت فایده آنچنانی ندارد که ضررهای آورده اش را جبران کند" و کشور را "در اشغال دشمن دین و دنیای مردم مسلمان" قرار می‌دهد و این امر "خیانت بر دین، خیانت بر وطن و ملت" می‌باشد.

در بیانیه آمده است: "هر سندی، به هر دولت کفری که با لشکر و ساز و برگ نظامی‌اش در داخل سرزمین تاجیکستان یا در مرزهای آن اجازه بود و باش دهد، خصوصاً بود و باش دخل‌ناپذیر و یا هر سندی زمین و هوای تاجیکستان را در اختیار کفار برای سرکوب نمودن مسلمانان قرار دهد و یا فوروختن قسمتی از سرزمین تاجیکستان را به کفار اجازه دهد، لغو و فاقد اعتبار می‌باشد."

"جماعت انصارالله" این موافقتنامه را که طبق آن زمان حضور نظامیان روس در تاجیکستان تا سال 2042 تمدید شده و روسیه از پرداخت پول اجاره معاف و نظامیان روس از حق مصونیت برخوردار خواهند بود، "تحقیر بر ملت و زیر سؤال رفتن استقلال کشور" عنوان کرده است.

این گروه در بیانیه خود می‌گوید: "...اگر پارلمان ذره‌ای عار و ناموس اسلامی یا حد اقل انسانی و ملی داشته باشد و در حقیقت نماینده مردم باشد، این سازشنامه ناعادلانه را به تصویب نخواهد رساند."

این بیانیه شدیدالحن خطاب به نمایندگان پارلمان می‌فزاید: "تصویب کنندگان این سند برای خار ساختن و وابسته نگاه داشتن کشور و ملت مسلمان تاجیکستان مورد خشم الله تعالی قرار داشته، نسلهای آینده پشت به پشت اینها را لعنت خواهند کرد."

موافقتنامه در باره تمدید حضور پایگاه روسیه در تاجیکستان در جریان سفر ولاديمير پوتین به دوشنبه در اوایل ماه اکتبر سال گذشته از سوی وزیران دفاع دو کشور امضا شد.

طبق این سند، پایگاه روسیه با بیش از 7000 نیرو برای 30 سال آینده، تا سال 2042، در تاجیکستان باقی خواهد ماند. روسیه برای حضور پایگاهش در تاجیکستان هیچ مبلغی نخواهد پرداخت، اما در عوض وعده کرده است که ارتش تاجیکستان را مدرنیزه و سیستم نیروهای مسلح و دفاع این کشور را با سیستم دفاعی و نظامی خود وفق خواهد داد.

دیوان عالی تاجیکستان در ماه مه سال 2012 فعالیت "جماعت انصارالله" در این کشور را ممنوع اعلام کرد. طبق مصوبه دادگاه، این گروه تروریستی و افراطگرا شناخته شده و گفته می‌شود که فعالیت این گروه امنیت تاجیکستان را به خطر می‌‌اندازد.

تحلیلگران می‌گویند "جماعت انصارالله" یک جزء جنبش اسلامی ازبکستان، یک گروه تندرو اسلامی در منطقه است که از سوی القاعده سرمایه‌گذاری می‌شود.

بیانیه شدیدالحن و محکوم کننده "جماعت انصارالله" در حالی انتشار یافته که نهادهای امنیتی تاجیکستان در باره دستگیر کردن گروهی 8 نفری به اتهام فعالیتهای تروریستی گزارش دادند.

به گفته منابع امنیتی، این افراد که به طرح ریزی انفجار در چندی از مؤسسات دولتی، از جمله ساختمانهای وزارت کشور و کمیته امنیت متهم شده‌اند، اعضای "جماعت انصارالله" بوده‌اند.