حکم نهایی رئیس جمهور پیشین لیبریا در ارتباط با جرایم جنگی صادر می‌شود

چالرز تیلور در دادگاه بدوی
Image caption تیلور خواستار تغییر رای دادگاه بدوی و تبرئه از اتهامات شده بود

قضات تجدید نظر در دادگاه ویژه جرایم جنگی سیرالئون رای خود را در مورد فرجام‌خواهی رئیس جمهوری پیشین لیبریا صادر می‌کنند.

روز پنجشنبه، ۴ مهر (۲۶ سپتامبر)، قضات تجدید نظر در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در جنگ داخلی سیرالئون پس از رسیدگی به درخواست تجدید نظر چارلز تیلور، رئیس جمهوری اسبق لیبریا، در مورد پذیرش یا رد حکم دادگاه بدوی رای خواهند داد.

قضات دادگاه بدوی در سال ۲۰۱۲ رئیس جمهوری اسبق لیبریا را در ارتباط با اتهام کمک تسلیحاتی به یکی از طرف‌های درگیر در جنگ داخلی کشور سیرالئون مقصر شناخت و به پنجاه سال حبس محکوم کرد.

پس از صدور رای دادگاه بدوی، که براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در لاهه، هلند، بر پا شده بود، وکیل مدافع آقای تیلور به این رای اعتراض کرد و دادستانی هم متقابلا با تسلیم دادخواست تجدید نظر، خواستار افزایش محکومیت آقای تیلور به هشتاد سال حبس شد.

حکم دادگاه تجدید نظر قابل فرجام‌خواهی نخواهد بود و پس از یک محاکمه هفت ساله، سرنوشت یکی از مقتدرترین رهبران سیاسی غرب آفریقا را تعیین خواهد کرد.

جنگ داخلی سیرالئون، در همسایگی لیبریا، بیش از ده سال از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۲ ادامه داشت و گفته می‌شود در جریان آن، بیش از یکصد هزار نفر کشته شدند.

آقای تیلور، که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ سمت ریاست جمهوری لیبریا را برعهده داشت متهم شده که در برابر دریافت الماس‌هایی که از معادن سیرالئون به دست می‌آمد، اسلحه در اختیار شورشیان گروه جبهه متحد انقلابی قرار می‌داد. این معادن توسط کارگرانی که عملا وضعیت بردگان را داشتند استخراج می‌شد.

دادگده بدوی چارلز تیلور را در ارتباط با یازده فقره اتهام از جمله معاونت در قتل، تجاوز، نظامی کردن کودکان و بردگی مجرم شناخت. قضات دادگاه، جنایات او را "فجیع" توصیف کردند.

دادگاه جرایم جنگی

Image caption جنگ داخلی سیرالئون دهها هزار کشته بر جای گذاشت

محاکمه چارلز تیلور از اواسط سال ۲۰۰۶ در محل دادگاه در لاهه آغاز و به صدور حکم بدوی در ماه مه سال ۲۰۱۲ منجر شد. علت برگزاری دادگاه در یک کشور خارجی، نگرانی در مورد ایجاد اختلاف در داخل لیبریا بود.

در جریان محاکمه، آقای تیلور همچنان بر بیگناهی خود تاکید داشت و پس از صدور حکم دادگاه بدوی، وکیل مدافع او با وارد کردن بیش از چهل فقره ایراد حقوقی، این حکم را مورد اعتراض قرار داد و خواستار تجدید نظر در آن شد.

محاکمه و محکومیت چارلز تیلور نخستین مورد از رسیدگی قضایی و صدور حکم علیه رئیس یک کشور مستقل از زمان دادگاه نورنبرگ خوانده شده است هر چند در دادگاه نورنبرگ که برای محاکمه رهبران رژیم نازی در آلمان برگزار شد، صرفا برخی مقامات ارشد آلمان نازی محاکمه و محکوم شدند و آدولف هیتلر، رهبر این حکومت، پیشتر خودکشی کرده بود.

برخی کارشناسان حقوقی گفته‌اند که ممکن است حکم دادگاه تجدید نظر از حکم اخیر دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگوسلاوی سابق تاثیر پذیرد. قضات تجدیدنظر در دادگاه جرایم جنگی یوگوسلاوی در ماه فوریه سال جاری حکم بیست و هفت سال زندان را که دادگاه بدوی علیه یکی از رهبران نظامی سابق یوگوسلاوی صادر کرده بود لغو و این شخص را تبرئه کردند.

کارشناسان تاکید دارند که حکم دادگاه جرایم جنگی یوگوسلاوی به منزله رویه قضایی و برای دادگاه جرایم جنگی سیرالئون الزام آور نیست اما قطعا قضات این دادگاه به آن بی‌توجه نخواهند بود.

در صورتی که دادگاه تجدیدنظر به محکومیت حبس آقای تیلور رای دهد، انتظار می‌رود او دوره محکومیت خود را در زندانی در بریتانیا بگذراند.

کشور لیبریا، واقع در غرب آفریقا نیز از سال ۱۹۸۹ درگیر جنگ داخلی بود که تا سال ۱۹۹۶ ادامه یافت و حدود دویست هزار کشته برجای گذاشت. جنگ داخلی بار دیگر در سال ۱۹۹۹ آغاز شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه یافت. چارلز تیلور در هر دو جنگ نقش داشت.

مطالب مرتبط