دهها تن در بمب‌گذاری در بازارهای عراق کشته و زخمی شدند

انفجار در عراق - عکس آرشیوی
Image caption عراق از اول سال جاری شاهد افزایش نگران کننده در بمبگذاری‌ها بوده است

وقوع چند انفجار در عراق حدود بیست کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه، ۴ مهر (۲۶ سپتامبر)، پلیس عراق اعلام کرد که چهار بمب در بازار منطقه سبع البور، واقع در حومه شمال بغداد منفجر شده و در نتیجه آن، دست کم دوازده نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان، وقوع انفجار در بازار اثوریان محله عمدتا سنی‌نشین الدوره در جنوب پایتخت، به کشته شدن دست کم هفت نفر منجر شده است.

روشی که بمب‌گذاران عراق در اکثر انفجارهای سال جاری به کار گرفته‌اند، هدف قرار دادن مناطق پر ازدحام مانند بازارها، ورزشگاه‌ها، رستوران‌ها، مساجد و مراسمی مانند عروسی و عزا بوده است.

نتیجه انتخاب این هدف‌ها، افزایش آمار تلفات جانی بمب‌گذاری‌ها است.

شمار عملیات تروریستی و تلفات آن در عراق در ماه‌های اخیر از سال ۲۰۰۸ سابقه نداشته است.

در جریان درگیری های فرقه‌ای بین تندروهای شیعه و سنی که پس از انفجار در حرم عسکری در سامرا آغاز شد، صدها تن کشته و هزاران تن ناچار به ترک خانه های خود شدند.

این انفجار در ماه فوریه سال ٢٠٠٦ روی داد و اگرچه سنی‌های افراطی مسئول آن شناخته شدند، اما درگیری فرقه‌ای ناشی از آن تا سال ٢٠٠٨ ادامه یافت.

مقامات عراقی نگران آن هستند که تشدید بمب گذاری‌ها در سال جاری باز هم به درگیری فرقه‌ای منجر شود.

به تخمین خبرگزاری فرانسه، از اول سال جاری میلادی تاکنون، حدود هفتصد نفر در اثر اقدامات خشونت آمیز در عراق جان خود را از دست داده و بیش از چهار هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته برخی کارشناسان، تا زمانی که دولت که در کنترل شیعیان است به طور جدی به اعتراضات سنی‌ها توجه نکند، همواره این احتمال وجود دارد که تندروها از نارضایی عمومی به نفع خود بهره‌برداری کنند.

برخی گروه‌های سنی گفته‌اند که دولت عراق نسبت به آنها تبعیض روا می‌دارد، مانع از مشارکت موثر آنان در فرآیند سیاسی می‌شود و نیروهای امنیتی نیز به بهانه‌های مختلف آنان را تحت فشار قرار می‌دهند.

همچنین، جنگ داخلی سوریه، که به مرور به نوعی رویارویی فرقه‌ای تبدیل شده، به تنش فرقه‌ای در عراق دامن زده است.

در دوره حکومت صدام حسین، رهبر سابق عراق، موقعیت‌های مهم سیاسی عمدتا در اختیار اقلیت اعراب سنی قرار داشت و شیعیان و کردهای عراق حکومت را به تبعیض متهم می‌کردند.

مطالب مرتبط