همسر قوت اف: 'شوهرم آزاد شد'

عمرعلی قوت اف
Image caption عمرعلی قوت اف تابستان سال گذشته در مسکو سازمان سیاسیی را به نام “گروه 24” تأسیس داد و از امامعلی رحمان درخواست کرد که در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در 6 نوامبر خود را نامزد نکند

عمرعلی قوت اف ، یکی از مخالفان دولت تاجیکستان، از زندانی در دوبی رها شده است.

در این باره ساعتی قبل دوستان و وکیل مدافع او در شبکه اجتماعی فیسبوک خبر دادند. قُمری حفیظاوا، همسر آقای قوت اف ، نیز این خبر را تأیید کرد.

او در صحبتی تلفنی با بی بی سی گفت: "او نیم ساعت قبل با من تماس گرفت، گفت که در آزادی است. او گفت که او را به جایی می‌برند که او بتواند برای بود و باش خود کشوری امن را انتخاب کند. وی گفت پس از رسیدن به جای امن او در دسترس رسانه‌ها برای مصاحبه خواهد بود."

نیکولای نیکولای یف، وکیل مدافع آقای قوت اف، نیز در صحبت تلفنی این امر را تأیید کرد، اما افزود که تا حالا اسناد رسمی در باره آزادی قوت اف را ندیده است و منتظر انجام این روند برای رهایی موکلش است.

عمرعلی قوت اف تابستان سال گذشته در مسکو سازمان سیاسی را به نام “گروه 24” تأسیس داد و از امامعلی رحمان درخواست کرد که در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در 6 نوامبر خود را نامزد نکند.

آن زمان آقای قوت اف به بی بی سی گفته بود که گروه 24، ائتلاف مخالفان دولت تاجیکستان محسوب شده، تعداد اعضای آن بالغ بر 10 هزار نفر بوده و از حقوقدانها، سیاست‌شناسها و جوانان صاحب‌استعداد و تحصیل دیده عبارت است.

عمرعلی قوت اف هدف این ائتلاف را "سرنگون کردن ریژیم رحمان و دادن آزادی به مردم تاجیکستان با راه مسالمت‌آمیز" عنوان کرده بود.

آقای قوت اف مکررا از طریق نشریه‌های روسیه و شبکه تلویزیون "ک+" مربوط به مخالفان قزاقستان در مورد تحولات سیاسی تاجیکستان، از جمله درگیریها در شهر خاروغ بدخشان ابراز نظر کرده و از فعالیت مقامات تاجیکستان شدیدا انتقاد کرده بود.

او قبلا از شریکان تجارتی یکی از دامادهای رئیس جمهور تاجیکستان بود و در گذشته ریاست دو شرکت واردکننده مواد سوختی را به این کشور به عهده داشته است.

در پایان سال گذشته آقای قوت اف را با تقاضای مقامات تاجیکستان در شهر دبی بازداشت کردند.

دولت تاجیکستان او را به سرقت بیش از یک میلیون دلار متهم کرده بود. پنج ماه پیش دادگاهی در دبی حکم کرد عمرعلی قوت اف به تاجیکستان تحویل داده شود، اما اخیرا دادگاه تجدید نظر پس از بررسی شکایت آقای قوت اف حکم آزادی او را صادر کرده است.

خبر آزادی آقای قوت اف در حالی پخش می‌شود که دو هفته قبل وکیل مدافع او به رسانه‌ها خبر داده بود که معتقد است موکلش از بازداشتگاه شهر دبی عمارات متحده عربی آزاد خواهد شد.

او گفته بود که اخیراً در پرونده عمرعلی قوت اف جزئیاتی پیدا شدند که در باره انگیزه سیاسی داشتن بازداشتش شهادت می‌دهند.

مطالب مرتبط