اعتراض‌ها بر سر قیمت سوخت در سودان به خشونت کشیده شد

مسئولان درمانی در خارطوم پایتخت سودان می‌گویند در پی بالاگرفتان خشونت‌ها در جریان اعتراض به افزایش قیمت سوخت، دست‌کم ۲۴ نفر کشته شده‌اند.

مدیر بیمارستان شهر "ام دُرمان" در شمال‌غربی خارطوم، به بی‌بی‌سی گفته است که نیروهای این بیمارستان، جسد ۲۱ کشته را دیده‌اند. سه نفر دیگر هم در یک بیمارستان دیگر جان داده‌اند.

اعتراضات در این شهر و اطراف آن از روز دوشنبه آغاز شد که دولت اعلام کرد یارانه سوخت را حذف می‌کند تا درآمد بیشتری کسب کند.

روز چهارشنبه پلیس سودان به سوی معترضان گاز اشک‌آور پخش کرد.

اقتصاد سودان از زمان جداشدن سودان جنوبی از این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی، دچار مشکل بوده است.

اسامه مرتضی، مدیر بیمارستان "ام درمان" همچنین به بی‌بی‌سی عربی گفته است که حدود ۸۰ نفر نیز در جریان این خشونت‌ها زخمی شده‌اند.

به گفته او، "همه آنان زخم گلوله بر تن داشتند که بعضی از آنها به سینه‌شان شلیک شده بود."

Image caption معترضان، ساختمان دانشگاه خارطوم و چند پمپ بنزین را به آتش کشیدند

روز چهارشنبه گروه‌هایی از معترضان، ساختمان دانشگاه خارطوم و چند پمپ بنزین را به آتش کشیدند.

شاهدان گفته‌اند که آنان راه اصلی منتهی به فرودگاه را بستند و شماری خودرو را به آتش کشیدند.

خبرنگاران می‌گویند اقدامات ریاضتی اخیر دولت سودان، قیمت سوخت را تقریبا دو برابر کرده و بیش از همه، به قشر فقیر جامعه فشار آورده است.

سودان کشوری با اقتصاد نفتی بود و از درآمدهای نفتی‌اش رو به رشد اقتصادی بود تا این‌که سودان جنوبی، از این کشور جدا شد و ۷۵ درصد از منابع نفتی سودان را گرفت.

پیش از این هم دولت بخشی از یارانه‌های سوخت را در ژوئیه سال گذشته کاهش داده بود که به چند هفته اعتراضات و سرکوب امنیتی منجر شد.

به گزارش اسوشیتدپرس، مقامات سودانی اعتراض‌های اخیر را خراب‌کاری خوانده اند و گفته‌اند که از پیش برنامه‌ریزی شده بودند.

سیاستمداران و از جمله عمر بشیر، رئیس‌جمهوری سودان، از سیاست‌های ریاضتی حمایت کرده‌اند و گفته‌اند در غیر این صورت، فروپاشی اقتصادی در انتظار این کشور است.

سفارت آمریکا در خارطوم، در بیانیه‌ای که به زبان عربی منتشر کرده، خواستار آرامش شده است.

این بیانیه می‌گوید: "از همه طرفین می‌خواهیم که به زور متوسل نشوند و به آزادی‌های مدنی و حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارند."