تعطیلات ناخواسته در انتظار دولت آمریکا؛ قرار نیست خوش بگذرد

Image caption اگر بودجه دولت به تصویب نرسید، از اول اکتبر تعطیل می‌شود؛ اما همه چراغ‌ها در واشنگتن خاموش نمی‌شود

رویارویی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، با رقیبانش در کنگره ممکن است به تعطیلی موقت دولت ایالات متحده منجر شود.

اگر کنگره آمریکا لایحه بودجه دولت را تصویب نکند، کفگیر به ته دیگ می‌خورد و دولت از اول اکتبر، ۹ مهر، تعطیل می‌شود.

این تعطیلات ناخواسته، بیش از یک میلیون کارمند دولت فدرال را به مرخصی اجباری می‌فرستد.

منتقدان آقای اوباما در کنگره که اغلب از جمهوری‌خواهان هستند، می‌گویند او یا باید از طرح اصلاحات بیمه درمانی معروف به "اوباما کر" بگذرد و یا از بودجه دولت چشم بپوشد.

اما این طرح اصلاحات بیمه، اصلی‌ترین شعار باراک اوباما در رقابت‌های انتخاباتی بوده و سه سال است که روی آن پافشاری کرده تا به این‌جا برسد.

این طرح که در ایالت‌های مختلف آمریکا به شیوه‌های مختلفی اجرا می‌شود، به‌خصوص شامل کسانی می‌شود که در حال حاضر زیر پوشش هیچ بیمه درمانی نیستند.

منتقدانش می‌گویند دخالت در برنامه‌ریزی‌های مالی شهروندان است و هزینه اضافه به نظام درمانی و جیب شهروندان تحمیل می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید رقیبانش در کنگره، بودجه کشور را به گروگان گرفته‌اند. منتقدان هم در مقابل می‌گویند آقای اوباما همین کار را کرده است.

از سال ۲۰۱۲ به خاطر اختلاف‌های کاخ سفید و جمهوری‌خواهان کنگره بر سر سیاست‌گذاری مالی که به "بن‌بست در واشنگتن" تعبیر شده، آمریکا بودجه مدون سالانه نداشته و نمایندگان کنگره هر چند ماه یک بار، یک بودجه موقت تصویب کرده‌اند.

در دو دهه گذشته دولت آمریکا با چنین تهدیدی روبه‌رو نبوده است.

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در دو هفته پایانی سال ۱۹۹۵ و هفته نخست سال ۱۹۹۶، اتفاق مشابهی رخ داد و دولت آمریکا برای سه هفته تعطیل شد.

اختلاف‌‌نظرها بر سر بودجه در آن زمان، در نهایت نزد افکار عمومی به نفع دموکرات‌ها تمام شد و جمهوری‌خواهان متهم شدند که منافع سیاسی خود را به منافع کشور ترجیح داده‌اند.

در آوریل ۲۰۱۱ هم نزدیک بود دولت به محاق تعطیلی برود اما مذاکرات کاخ سفید و کنگره به نتیجه رسید و تعطیلی تحمیلی از بیخ گوش دولت گذشت.

کاخ سفید همچنان در تلاش برای به‌نتیجه‌رساندن مذاکرات درباره بودجه است و البته از آن سو هم مخالفان باراک اوباما در کنگره از پا ننشسته‌اند و اهتمام دارند اعتبارات مربوط به طرح بیمه همگانی از بودجه پیشنهادی دولت حذف شود.

اما این تعطیلات برای دولت آمریکا و اقتصاد این کشور چه معنایی دارد؟

در یک قلم، شهردار واشنگتن پایتخت آمریکا هشدار داده است که در صورت تحمیل این تعطیلی به دولت، دست‌کم تا یک هفته پس از تعطیلات، کسی زباله‌های واشنگتن را نمی‌روبد و احتمالا این شهر کثیف‌تر از این می‌شود که هست.

خوانده‌ها و ناخوانده‌ها

قوانین در این باره می‌گوید کارمندان دولت فدرال باید به دو دسته "ضروری" و "غیرضروری" تقسیم شوند. البته این عبارت‌ها در جریان تعطیلی سال ۱۹۹۵، مایه رنجش و دلخوری‌هایی شد.

به همین خاطر این کارمندان در دو گروه "خوانده" و "ناخوانده" قرار داده می‌شوند.

اداره برنامه و بودجه دولت اخیرا از مدیران همه نهادها و دستگاه‌های خواسته است بررسی‌های لازم برای این دسته‌بندی کارمندان خود را ترتیب دهند.

اگر تعطیلی به دولت تحمیل شود، کارمندان ضروری سر کار می‌مانند. کارمندان ناخوانده، یک نصفه‌روز سر کار می‌آیند تا کرکره‌ها را پایین بکشند و برای مدت نامعلومی، محل کار خود را ترک کنند.

بیش از نیمی از کارمندان دولت فدرال در دسته ناخوانده‌ها قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۱ که دولت باز هم در معرض تعطیلی قرار گرفته بود، مقامات فدرال برآورد کردند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کارمندان از کل ۲ میلیون کارمند، موقتا از کار مرخص می‌شوند.

حقوق؟ شاید وقتی دیگر

طبق قانون، کارمندان ضروری باید حقوق بگیرند اما در قانون نیامده که آنها چه زمانی دستمزدشان را خواهند گرفت.

کارمندان دولت، معمولا هر دو هفته یک‌بار حقوق می‌گیرند. اگر این تعطیلی در کمتر از دو هفته جمع شود، آنها حقوقشان را سر وقت می‌گیرند. وگرنه باید برای مدت نامعلومی برای آن صبر کنند.

روشن نیست کارمندان ناخوانده هم برای این دوره تعطیلی حقوق می‌گیرند یا نه. آنها باید در اولین روز تعطیلات اجباری، به سر کار بیایند و کارهای لازم برای تعطیلی موقت را صورت بدهند.

آخرین بار که چنین وضعیتی برای دولت آمریکا پیش آمد، کنگره بعدا موافقت کرد که حقوق این کارمندان را بدهد. ولی تصمیم‌گیری در این باره به‌تمامی به کنگره بستگی دارد.

چه‌قدر از جیب می‌رود؟

صنعت گردشگری و خطوط هوایی آمریکا در تعطیلی‌های مشابه در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶، میلیون‌ها دلار ضرر کردند.

آن‌زمان از مجموع ۱۸ میلیون دلار قراردادهای دولت فدرال در منطقه پایتخت، حدود یک‌پنجم یعنی ۳.۷ میلیارد دلار به تعلیق در آمدند.

نیروی کاری پیمانکاران طرف این قراردادها، حقوقی بابت روزهای تعطیلی نگرفتند. پیش‌بینی می‌شود که در تعطیلی احتمالی پیش رو هم چنین شود.

همه این مرخصی‌های بدون حقوق، به معنی کاهش شدید در توان خرید شهروندان است و در نهایت روی همه بخش‌های اقتصادی اثر می‌گذارد.

برآورد شده است که تعطیلات تحمیلی سال ۱۹۹۶، حدود ۱.۴ میلیارد دلار هزینه برداشت و طبق آن برآورد، مرکز پژوهش کنگره آمریکا پیش‌بینی می‌کند که تعطیلی احتمالی پیش رو، ۲.۱ میلیارد دلار خرج بردارد.

بخشی از این هزینه‌ها، برای متوقف‌کردن و سپس دوباره راه‌انداختن روال امور بوده است.

ولی عمده این هزینه، از مجوز کنگره برای پرداخت مزد به کارمندانی بوده است که در جریان تعطیلی، از کار مرخص شده بودند.

مطالب مرتبط