هشدار امنیتی ایالات متحده به شهروندانش در داخل و خارج از آمریکا

Image caption در یک سال گذشته در پی تهدیدهای امنیتی، آمریکا برخی از سفارتخانه‌هایش را به طور موقت تعطیل کرده است

وزارت امور خارجه ایالات متحده درباره "اقدامات و خشونت‌های تروریستی" توسط القاعده و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی علیه شهروندانش، یک هشدار امنیتی جهانی داده است.

وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور در سرتاسر جهان هشدار داده است که احتیاط فراوان به خرج دهند.

این اطلاعیه می‌گوید احتمال دارد القاعده و دیگر گروه‌های مشابه در نقاط مختلف جهان در حال برنامه‌ریزی برای حمله به منافع آمریکا باشند.

این هشدار گسترده می‌گوید احتمال حمله شبه‌نظامیان به رویدادهای ورزشی، دفاتر، هتل‌ها و خیلی دیگر از اماکن وجود دارد.

دولت آمریکا هشدار داده که این حملات ممکن است شامل عملیات‌ انتحاری، ترور، آدم‌ربایی، هواپیماربایی و بمب‌گذاری باشد.

در این اطلاعیه مشخصا به اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه اشاره شده است.

اهداف احتمالی دیگر شامل "مناطق مسکونی، دفاتر اداری، هتل‌ها، باشگاه‌ها، رستوران‌ها، اماکن عبادی، مدرسه‌ها، امکان عمومی، مراکز خرید و دیگر مناطق گردشگری هم در داخل ایالات متحده و هم در خارج از آن که شهروندان آمریکایی به طور انبوه در آن گرد می‌آیند"، اعلام شده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا در این باره، حملات قبلی به شبکه حمل و نقل عمومی و مناطق گردشگری در مسکو، لندن و نیویورک را یادآوری کرده است.

این وزارتخانه درباره تهدیدی از جانب گروهی به نام "حزب انقلابی آزادی خلق" در اروپا اشاره کرده که در ماه فوریه به سفارت آمریکا در آنکارا ترکیه حمله کرد و طبق این اطلاعیه، اعلام کرده است بنا دارد حملات دیگری هم صورت دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از "اطلاعات موثق" نوشته است که بر اساس آنها، گروه‌های تروریستی در پی حمله به منافع ایالات متحده در خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌اند.

به شهروندان آمریکایی درباره وقوع اقدامات تروریستی در لبنان، عراق، الجزایر، لیبی، عربستان سعودی و یمن هشدار داده شده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید پیش از این حملاتی در پاکستان، افغانستان و هندوستان رخ داده است و هشدار داده که ناآرامی‌های اجتماعی در این کشورها می‌تواند تهدید برای مسافران باشد.

در این بیانیه همچنین درباره احتمال تهدید شهروندان آمریکایی در میان ناآرامی‌های اجتماعی و تظاهرات خشونت‌آمیز در مصر، سوریه و تونس نیز هشدار داده شده است.

دولت آمریکا در این باره به حمله روزهای گذشته در یک مرکز خرید در نایروبی اشاره کرده است که بیش از ۶۰ کشته بر جا گذاشت.

پیش از این حمله، به شهروندان آمریکایی هشدار داده شده بود که حملاتی توسط گروه سومالیایی شباب و یک حمله توسط گروه‌های تروریستی در مالی و نیجریه در جریان است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است مراکز دولتی ایالات متحده در سرتاسر جهان، در وضعیت هشدار شدید باقی می‌مانند.

مطالب مرتبط