توافق آمریکا و روسیه درباره پیش نویس قطعنامه سوریه

آمریکا و روسیه بر سر پیش نویس قطعنامه ای در سازمان ملل متحد به توافق رسیده اند که سوریه را موظف به از میان بردن تسلیحات شیمیایی خود می کند.

دیپلمات های سازمان ملل متحد می گویند قرار است ساعت ۸ امشب به وقت نیویورک شورای امنیت سازمان ملل متحد با تشکیل جلسه ای درباره پیش نویس این قطعنامه صحبت کند.

توافق روسیه و آمریکا بر سر این قطعنامه بن بست دو سال و نیمه در شورای امنیت بر سر سوریه را شکسته است.

از آغاز اعتراضات در سوریه، چین و روسیه سه بار مانع تصویب قطعنامه های شورای امنیت با حمایت غرب علیه دمشق شده اند.

الزام آور و قابل اجرا

مسکو و واشنگتن پیش از دیدار روز پنجشنبه خود بر سر متن و محتوای قطعنامه اختلاف نظر داشتند.

آمریکا با حمایت فرانسه و بریتانیا تلاش کرده است قطعنامه ای را در شورای امنیت به تصویب برساند که شامل تهدید نظامی سوریه باشد.

روز پنجشنبه سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: با روسیه توافق شد که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل قانونا سوریه را ملزم به تحویل تسلیحات شیمیایی اش کند. تسلیحاتی که علیه مردم خودش به کار گرفت. قطعنامه امشب به شورای امنیت می رود.

خانم پاور افزوده که در این قطعنامه آمده استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی تهدید صلح و امنیت بین المللی است و این قطعنامه عرف تازه ای را علیه استفاده از تسلیحات شیمیایی در جهان ایجاد می کند.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز این قطعنامه پیشنهادی را الزام آور و قابل اجرا توصیف کرده است.

سرگئی لاروف وزیر خارجه روسیه توافق با آمریکا را تایید کرده با این همه گفته بر اساس آن استفاده از زور طبق ماده هفت منشور شورای امنیت بلافاصله نخواهد بود.

برای استفاده از اقدام نظامی علیه سوریه به تصویب قطعنامه دیگری در شورای امنیت نیاز خواهد بود.

با این همه یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا این توافق را یک موفقیت بزرگ دانسته است.

به گفته این مقام که به شرط منتشر نشدن نامش صحبت کرده در متن این قطعنامه صریحا آمده که عمل نکردن بشار اسد به مندرجات آن تبعاتی خواهد داشت.

واشنگتن در پی حمله شیمیایی علیه گروهی از شهروندان سوریه، بشار اسد را تهدید به حمله نظامی کرد.

گزارش سازمان ملل متحد درباره این حمله نشان می دهد در حمله ای که با استفاده از راکت با کلاهک شیمیایی صورت گرفته از گاز اعصاب استفاده شده است.