ناکامی‌های نواز شریف در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی

وقتی نواز شریف در ماه ژوئن به قدرت رسید مردم انتظار داشتند که مشکلات اساسی چون تروریسم، شورشگری، اقتصاد ضعیف، کمبود انرژی و سیاست خارجی ضعیف پاکستان به زودی حل خواهد شد. اما برخلاف انتظار، افزایش مشکلات به نارضایتی عمومی از دولت دامن زده است.

نواز شریف اوایل ماه جاری میلادی گفت که حاضر است به صورت مشروط با طالبان پاکستان گفتگو کند، چیزی که خیلی از متخصصان و حتی برخی سران ارتش پاکستان با آن مخالف هستند. اخیرا یک نشست سراسری احزاب طرفدار دولت هم آمریکا و ناتو را مسئول بوجود آمدن تروریسم در پاکستان اعلام کرده است.

به دنبال آن طالبان هم لیستی از ۳۰ خواسته خود از جمله اجرای قانون شریعت و خروج نیروهای ارتش از مناطق قبایلی را اعلام کردند. ژنرال پرویز کیانی فرمانده ارتش که قبلا نسبت به اتخاذ استراتژی تسلیم در برابر طالبان به آقای شریف هشدار داده بود، به شیوه آشکاری گفته است که ارتش به طالبان اجازه نخواهد داد برای مصالحه شرط تعیین کنند.

اما حمله روز یکشنبه به کلیسایی در پیشاور که بیش از هشتاد کشته برجای گذاشت، ابتکار نواز شریف برای گفتگو با طالبان را به چالش کشید. آقای شریف در راه سفر به نیویورک برای شرکت در نشست عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که شاید گفتگو با طالبان دیگر ادامه پیدا نکند. حالا که طالبان می بینند با دولتی ضعیف طرف هستند، به حملات خود افزوده اند.

اتفاق مشابهی هم برای طرح نواز شریف برای گفتگو با جدایی طلبان بلوچ در ایالت بلوچستان افتاده است.

هر چند که دولت در برخورد با گروههای تبهکار در کراچی موفقیت هایی داشته اما عملیات نیروهای امنیتی در آن شهر هم هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده و آرامش به آنجا برنگشته است.

مشکل دیگر آقای شریف اختلاف با ارتش در مورد سرعت بهبود رابطه با هند است. مقامات هندی در ماه ژوئن به دولت جدید پاکستان مذاکرات مشروطی را پیشنهاد کردند که مورد توجه و قبول ارتش پاکستان قرار نگرفت. فرماندهان ارتش می گویند که آقای شریف بیش از حد برای بهبود رابطه با هند شتاب به خرج می دهد.

افزایش خشونتها در پاکستان مشکلات اقتصادی بیشتری برای آن کشور بوجود آورده است. روپیه پاکستان ماهانه ۲.۵ درصد ارزش خود را از دست داده و تورم هم سیر صعودی دارد.

هنوز کارخانه های زیادی هستند که براثر کمبود انرژی برق از کار افتاده و باید دوباره شروع به کار کنند. تولید ناخالص ملی پاکستان در حال حاضر کمتر از ۳ درصد بوده و این کشور با کسری بودجه ۹ درصدی دست به گریبان است.

هرچند که دولت توانسته برای حل مشکلات اقتصادی پاکستان یک قرض ۶.۷ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول دریافت کند، اما بخش بزرگی از آن صرف بازپرداخت قرض های پیشین آن کشور خواهد شد.

به هر حال، دادن جانی تازه به اقتصاد بیمار پاکستان و جلب سرمایه گذاری نیاز به عزم جدی دارد که تاکنون نشانه ای از آن در دولت نواز شریف دیده نمی شود.

مطالب مرتبط