بابانظراوا: 'دولت وقت ما برای جمع‌آوری امضا را دزدید'

آینهال بابانظراوا
Image caption آینهال بابانظراوا: "آیا در حال حاضر، زمانی که تقدیر کشور حل می‌شود، مسئله سیب زمینی از مسائل مربوط به انتخابات و مهاجران مهمتر است؟"

نامزد اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب برای انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان می‌گوید که اعضای ستاد او توانسته‌اند در دو روز تنها بیش از 21 هزار امضای جانبدارانش را جمع‌آوری کنند.

آینهال بابانظراوا می‌گوید که به ستاد او میسر شده که گرفتن مهر حکومتهای محلی در برگه‌ها برای جمع‌آوری امضا در مناطق مختلف تاجیکستان را به دلیل موانع زیادی تنها دو روز پیش به انجام رساند.

خانم بابانظراوا روز جمعه 27 سپتامبر در نشست مطبوعاتی ستاد خویش گفت: "ده روز اخیر با بهانه‌های مختلف مسئولان دولتی در مناطق وقت جداکرده برای جمع‌آوری امضای طرفدارانمان را از ما به عبارتی دزدیدند. ما می‌توانستیم در این مدت امضای صدها طرفدار خود را جمع کنیم."

او همچنین از موارد زیاد نقض قانون انتخابات و ایجاد موانع از سوی مقامات دولتی در راه آمادگی به انتخابات، از جمله جمع‌آوری امضا، به خبرنگاران اطلاع داد.

در این نشست همچنین گفته شد که یکی از داوطلبان ستاد آینهال بابانظراوا که مشغول جمع‌آوری امضا به حمایت از نامزدی او بود، روز پنج‌شنبه‌ از سوی سه مأمور پلیس مورد بازجویی و بازپرسی قرار گرفته است.

خانم بابانظراوا می‌گوید که وی این دختر را از بیم تعقیب نشدن در آینده از ستادش مرخص کرده است.

او که خسته به نظر می‌رسید، گفت که قبلاً نیز به شکایات او و نمایندگانش، از جمله بازداشت یک گروه کاری ستاد او از سوی عده‌ای از کارمندان پلیس ناحیه فردوسی شهر دوشنبه مقامات دولتی و مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان پاسخ ضروری نداده‌اند.

سیب زمینی و انتخابات پرزیدنتی

به گفته مسئولان ستاد خانم بابانظراوا، روز پنج‌شنبه‌ 26 سپتامبر مسئولان پلیس ناحیه فردوسی رهبر بخش محلی این حزب را با بهانه نداشتن مهر واقعی در برگه‌های جمع‌آوری امضا برای نامزد بازداشت کرده‌اند.

اما پلیس بعد از تقریباً 30 دقیقه بازداشت و رسیدگی به برگه‌ها، او و همراهانش را آزاد کرده و از این کردار خویش پوزش خواسته است.

نامزد اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب می‌گوید که به امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، با ارسال یک نامه از موارد نقض قانون انتخابات و حقوق رأی‌دهندگان در خارج و داخل تاجیکستان اطلاع داده بود.

Image caption عبدالمنان دادایف: "کمیسیون همیشه آماده است به شکایات تمام نامزدها و مشکلات آنها در چارچوب صلاحیتشان رسیدگی کند"

اما او با اشاره‌ به سفر اخیر پرزیدنت رحمان به وادی رشت و صحبتهای او با مردم این منطقه در مورد افزایش کشت سیب زمینی افزود: "مگر در حال حاضر، زمانی که تقدیر کشور حل می‌شود، مسئله سیب زمینی از مسائل مربوط به انتخابات و مهاجران مهمتر است؟"

خانم بابانظراوا در ادامه‌ گفت: "من دیگر به کسی باور ندارم، نه به پرزیدنت رحمان و نه به مسئولان کمیه. در صورت رخ دادن موارد دیگر نقض قوانین انتخابات در تاجیکستان از سوی مسئولان دولتی و یا دیگر جانبی دیگر به رئیس جمهوری و نمایندگان دیگر دولتی شکایت نخواهم برد."

وی ضمن پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد این که اگر چنین موارد اتفاق افتد، چه کار خواهید کرد، افزود: "من تنها در این زمینه به رسانه‌ها خبر خواهم داد."

عبدالمنان دادایف، رئیس دستگاه کمیه که در نشست امروز ستاد خانم بابانظراوا شرکت می‌کرد، به دفاع از موضع نهاد خویش گفت که مسئولان این کمیسیون همیشه آماده هستند به شکایات تمام نامزدها و مشکلات آنها در چارچوب صلاحیتشان رسیدگی کنند.

جلال‌الدین محمود، نماینده حزب نهضت اسلامی در کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان که در این نشست آقای دادایف را همراهی می‌کرد، ضمن حمایت از سخنان او گفت که آنها در امتداد روز در بنای کمیسیون هستند و در این روزها کسی با مسئولان این نهاد، از جمله از ستاد خانم بابانظراوا، شکایت نکرده و حتی توسط تلفن در تماس نبوده‌اند.

در حالی که تا مهلت جمع‌آوری امضای جانبداران نامزدها ده روز باقی مانده است، سؤال مطرح این است که آیا ستاد آینهال بابانظراوا می‌تواند در این روزها بیش از 200 هزار امضای ضروری برای حمایت از نامزدها را جمع‌آوری کند؟

مسئولان این ستاد می‌گویند در صورتی که از هیچ جانب به فعالیت آنها فشار وارد نشود و مقامات مانعی ایجاد نکنند، امکان جمع‌آوری این امضاها را خواهند داشت.

قبلاً نیز نمایندگان آینهال بابانظراوا، تنها نامزد زن از میان هفت نامزد پیشنهادشده به انتخابات ریاست جمهوری، با پخش بیانیه ای از ایجاد موانع در جمع‌آوری امضا از سوی عده‌ای از مقامات محلی نواحی و شهرهای مختلف تاجیکستان شکایت کرده بودند.

مطالب مرتبط