نیویورک؛ محلی برای تقابل طرفداران مرسی و سیسی

مصر
Image caption تجمعات طرفداران و مخالفان محمد مرسی در برابر مقر سازمان ملل متحد هرچند کوچک، اما نمونه‌ای بارز از شکاف فعلی در جامعه مصر است

رو به روی مقر سازمان ملل متحد جمع شده‌اند و فریاد می‌زنند: 'تروریسم واقعی کودتاست و تروریست اصلی سیسی است.'

اینها طرفداران گروه اخوان المسلمین و مخالفان ژنرال عبدالفتاح سیسی، فرمانده ارتش مصر هستند و از اینکه محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده مصر، به جای سفر به نیویورک و سخنرانی از پشت تریبون سازمان ملل متحد هم اکنون در زندان محبوس است، خمشگین‌اند.

محمود یکی از معترضان به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: 'این افراد نمایندگان واقعی مصر نیستند، منتخب نیستند. فقط رهبران برگزیده مردم می‌توانند اینجا بیایند و از طرف مردم مصر صحبت کنند.'

امسال هیات حاکمه جدید در قاهره نبیل فهمی، ‌وزیر امور خارجه را به نیویورک فرستاده است. آقای فهمی در حاشیه اجلاس مجمع با دیپلمات‌های غربی از جمله جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا رایزنی‌های فشرده‌ای داشت.

او در نطق روز شنبه خود در مجمع گفت که روند انتقال قدرت در مصر تا بهار آینده با تدوین قانون اساسی جدید و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تکمیل خواهد شد.

آقای فهمی همچنین از اقدام مخالفان دولت در ریختن به خیابان ها حمایت و ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی از مصر در برابر آنچه خشونت‌ها و حملات تروریستی خواند، پشتیبانی کند.

این در حالی‌ است که معترضان در بیرون محل سخنرانی وزیر امور خارجه مصر خواهان آزادی فوری آقای مرسی و بازگشت او به قدرت بودند.

بسیاری از این افراد از اینکه دولت آمریکا اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی را کودتا توصیف نکرده است، خشمگین‌اند.

عش، جوان مصری ساکن نیویورک، می‌گوید: 'نمی‌توان درک کرد که اوباما از کودتا حمایت می‌کند یا با آن مخالف است. او در مورد مصر دو پهلو صحبت می‌کند. ما به طرز فکر باراک اوباما کاری نداریم بلکه می‌خواهیم مردم مصر را بسیج کنیم تا این قاتل (سیسی) ‌را سرنگون کنیم.'

مصر، موضوع فراموش شده

Image caption شکاف عمیق بین اسلامگرایان و سکولارهایی که دیدگاه و مسیر کاملا متفاوتی برای آینده کشورشان در نظر دارند و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها قصد آشتی و مصالحه داشته باشند

در اجلاس امسال مجمع عمومی موضوع مصر چندان مطرح نبود. در عوض، ‌مناقشه هسته‌ای ایران و پرونده شیمیایی سوریه چنان توجه افکار عمومی و رسانه‌ها را به خود جلب کرد که کمتر کسی در مورد مصر صحبت می‌کرد.

در این میان، طرفداران حکومت مصر هم در نیویورک بیکار ننشسته‌اند.

در فاصه‌ای نه چندان دور از طرفداران اخوان المسلیمن، چند صد نفر از حامیان ژنرال عبدالفتاح سیسی نیز جمع شده بودند و فریاد می‌زدند که از 'اقدام انقلابی' علیه محمد مرسی حمایت می‌کنند.

احمد سعید می‌گوید: 'اقدام ارتش کودتا نبود، انقلاب بود. مرسی دیکتاتور بود، من ‌اینجا آمده‌ام که از سیسی حمایت کنم.'

سلوا، ساکن نیویورک نیز می‌گوید: ‌'مرسی خائن بود. او فقط به اخوان المسلمین وفادار بود و به منافع مردم و کشور توجهی نداشت.'

تجمعات طرفداران و مخالفان محمد مرسی در برابر مقر سازمان ملل متحد هرچند کوچک، اما نمونه‌ای بارز از شکاف فعلی در جامعه مصر است، ‌شکاف عمیق بین اسلامگرایان و سکولارهایی که دیدگاه و مسیر کاملا متفاوتی برای آینده کشورشان در نظر دارند و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها قصد آشتی و مصالحه داشته باشند.

مطالب مرتبط