۳۰۰ ساندویچ تا حلقه ازدواج

Image caption وبلاگ سیصد ساندویچ طرفداران بسیاری پیدا کرده است

تابستان گذشته وبلاگ مصوری که درباره طرز تهیه ساندویچ‌های مختلف بود توجه تعدادی از سرآشپزهای معروف آمریکا را به خود جلب کرد. گرداننده وبلاگ بانوی جوانی بود که بتازگی خود را معرفی کرده و از انگیزه عجیبش برای راه‌اندازی این وبلاگ سخن گفته است.

خانمی که وبلاگ مصور و متنوع سیصد ساندویچ را راه انداخت، استفانی اسمیت روزنامه نگار ارشد روزنامه نیویورک پست است. خانم اسمیت می گوید دلیل اینکه نوشتن این وبلاگ را شروع کرد این بود که دوست پسرش را ترغیب به تقاضای ازدواج کند:

دوست پسرم اریک به آشپزی و غذا علاقه زیادی دارد و آشپز خیلی خوبی است؛ بیشتر او آشپزی می کند اما خیلی دوست دارد من برایش ساندویچ درست کنم.

او هر روز صبح از من می پرسید کی بیدار شدی و وقتی مثلا جواب می دادم یک‌ربع پیش، می‌گفت یک‌ربع است بیدار شده‌ای و هنوز برای من ساندویچ درست نکرده‌ای؟

ساندویچ برای او مثل بوسه یا سکس است. او می‌گوید در ساندویچ های بیرون عشق وجود ندارد بنایراین عاشق ساندویچ های من است.

یک روز بعد از اینکه ساندویچی را که برایش درست کردم تا آخر خورد گفت "عزیرم تا حلقه ازدواج سیصد تا ساندویچ فاصله داری."

استفانی اسمیت می‌گوید غذا همیشه در رابطه ما خیلی مهم بوده. ما در رستوران با هم آشنا شدیم و در دومین دیدارمان اریک برایم غذا پخت. بعد رابطه ما جدی شد و در این مدت او بارها برایم غذا درست کرده است. سال گذشته ما زندگی زیر یک سقف را شروع کردیم و روزهای خوبی با هم داشتیم اما من دائم از خودم می‌پرسیدم چه باید بکنم که او از من تقاضای ازدواج کند.

Image caption طرز تهیه مرغ نامزدی در مجله گلمور

شاید من آدمی سنتی باشم اما در سی و چند سالگی برایم مهم است که رابطه‌ای متعهدانه و درازمدت داشته باشم.

بنابراین تصمیم گرفتم سیصد ساندویچ را درست کنم. شاید او می‌خواست نشان دهم که می توانم همسر باشم.

موضوع را که با دیگران در میان گذاشتم بعضی فریادشان به آسمان رفت: اینکه مال شصت سال پیش است! یعنی چه برایم غذا بپز تا با تو ازدواج کنم!

اما مادرم از من پرسید عزیزم مگر تو آشپزی بلدی؟

گفتم یاد می گیرم.

اما این کار چقدر طول می کشد: اگر هفته ای سه ساندویچ درست کنم می شود ماهی دوازده و سالی ۱۴۴ تا، پس بیشتر از دو سال طول می‌کشد.

مادرم به کمکم آمد گفت هر چه می توانی ساندویچ درست کن و توجهی به زمان نداشته باش.

من تصمیم گرفتم تجربه این سیصد ساندویچ را در وبلاگی با دیگران شریک شوم. دامنه بلاگ سیصد ساندویچ و یک دوربین نیکون خریدم و شروع کردم. ابتدا طرز تهیه ساندویچهایی که در وبلاگ می‌گذاشتم ساده بود ولی بتدریج ساندویچ‌هایی پیچیده‌تر و متنوع‌تر را معرفی کردم.

حالا فهمیده‌ام که اریک از تجربه آشپزی مشترک لذت می‌برد، از خرید گرفته تا پخت غذا، بنابراین الان برای رسیدن به عدد سیصد عجله‌ای ندارم و فقط از این تجربه مشترک لذت می‌برم. تا حالا ۱۷۷ ساندویچ را در وبلاگم معرفی کرده ام بنابراین فقط ۱۲۳ ساندویچ دیگر تا تقاضای ازدواج مانده است.

اریک به من می گوید "شما زنها این‌همه مجله می‌خوانید تا بفهمید چگونه مرد مورد نظرتان را بدست آورید. این کار ساده‌ای است. ما مردها موجودات پیچیده ای نیستیم فقط کافیست کار قشنگی برایمان انجام دهید. مثلا ساندویچ درست کنید."

اما اینکه می‌گویند راه قلب بعضی مردان از شکمشان می‌گذرد شاید چندان بیراه نباشد چرا که تجربه استفانی اسمیت برخلاف آنچه به نظر می‌رسد چندان منحصر به فرد نیست.

سال ۲۰۱۱ بت اوستروسکی به دنبال راهی می‌گشت تا دوست پسرش هاوارد که مجری رادیو بود از او تقاضای ازدواج کند. او تصمیم گرفت به طرز تهیه‌ای که در مجله گلمور باعنوان مرغ نامزدی چاپ شده بود عمل کند.

او مرغ را پخت و میز شام با شمع تزئین کرد: "قسم می خورم که هاوارد هیجوقت اینقدر دوست داشتنی و رمانتیک نبود." صبح روز بعد هاوارد در برنامه رادیویی‌اش از مرغ خوشمزه‌ای که دوست دخترش پخته بود تعریف کرد تا اینکه یکی از شنوندگان زنگ زد و به او گفت هاوارد اینکه تو گفتی مرغ نامزدی بوده و دوست دخترت می خواسته از او تقاضای ازدواج کنی.

هاوارد بلافاصله از همان جا به بت زنگ می‌زند و به او می‌گوید که قضیه لو رفته. با این حال مرغ نامزدی تاثیر خود را گذاشت و سه سال بعد هاوارد که قول داده بود هیچوقت ازدواج نکند از بت تقاضای ازدواج کرد.

اما دستور پخت مرغ نامزدی از آنجا می‌آید که کیم بونل دبیر بخش مد مجله گلمور در سفری به ایتالیا نوعی دستور پخت مرغ یاد گرفت که بسیار ساده اما خوشمزه بود.

در آن زمان خانم‌هایی که در دفتر مجله کار می‌کردند و می‌خواستند مردی را برای شام دعوت کنند مرتب می‌پرسیدند حالا چی درست کنم. بونل به آنها همان دستور پخت مرغ را پیشنهاد می‌کرد و نتیجه اینکه بیشتر آنها کارشان به ازدواج کشید.

موفقیت این دستور پخت باعث شد تا سردبیر گلمور سیندی لیوی این دستور معجزه آسا را با عنوان مرغ نامزدی منتشر کند که تا به حال شاید بیشتر از هر دستور پخت دیگری در اینترنت و مجلات منتشر شده باشد.

لیوی می گوید تا به حال حداقل هفتاد زن با پختن این مرغ به مرد مورد نظرشان رسیده‌اند و هنوز هم با ای‌میل یا تلفن او را از موفقیت این دستور پخت مطلع می‌کنند اما حاضر نیستند نامشان را بگویند چون نمی‌خواهند رازشان نزد شوهرشان فاش شود.

مطالب مرتبط