سفر نخست وزیر استرالیا به اندونزی زیر سایه مرگ پناهجویان

Image caption دست کم ۳۱ پناهجو هفته گذشته با غرق شدن قایقشان در ساحل جاوا جان دادند.

نخست وزیر استرالیا برای گفتگو درباره مهاجرین وارد اندونزی می شود.

در حالی که تنش بین استرالیا و اندونزی بر سر قوانین سختگیرانه کانبرا بالا گرفته، نخست وزیر استرالیا راهی جاکارتا شده است.

دولت اندونزی می گوید سیاست های تونی ابوت نخست وزیر استرالیا در خصوص بازگرداندن قایق مهاجران غیرقانونی تمامیت ارضی این کشور را به خطر انداخته است.

آقای ابوت که ماه جاری به نخست وزیری انتخاب شده از سیاست هایش دفاع می کند.

هفته گذشته دست کم ۳۱ پناهجو در پی غرق شدن قایقشان در نزدیکی ساحل جاوا غرق شدند.

انتظار می رود آقای ابوت در سفر به اندونزی که اولین سفر خارجی او بعد از انتخابات خواهد بود با سوسیلو بمبنگ یودهویونو رییس جمهوری ونزوئلا دیدار کند.

نخست وزیر استرالیا پیش از سفر تلاش کرده بود تنش ها بین دو کشور را کمرنگ جلوه دهد و گفته بود می خواهد در سفرش بر مسائل جدی دیگر مثل تجارت تمرکز کند.

او ده ها تاجر مطرح در استرالیا را با خود به جاکارتا می برد.

آقای ابوت گفته است: "امید من این است که این دیدار سنتی شود که بر اساس آن تمام نخست وزیران آینده استرالیا، اندونزی را مقصد اولین سفر خارجی خود قرار دهند."

با این همه انتظار می رود حادثه غرق شدن پناهجویان در هفته گذشته توجه ها را متمرکز بر مسئله مهاجران غیرقانونی نگاه دارد.

پناهجویان نجات یافته نیروی دریایی استرالیا را متهم کرده اند که به تقاضای کمک آنها پاسخ نداده است. دولت استرالیا می گوید تمام کمک های لازم را در اختیار این قایق غرق شده گذاشته است.

گذشته مارتی ناتالگاوا وزیر امور خارجه اندونزی گفته بود سیاست های آقای ابوت همکاری در زمینه پناهجویان را با مخاطراتی روبرو میی کند.

نخست وزیر استرالیا پیشاپیش انتخابات ماه سپتامبر، سیاست "توقف قایق ها" را در زمینه مهاجرت اعلام کرده بود و همین سیاست به پیروزی او منجر شد.

او می گوید موضوع متوقف کردن هزاران پناهجو برای او "مسئله ماندن و رفتن" است.

این نخست وزیر لیبرال در عین حال به ارتش کشور دستور داده هر وقت ممکن است قایق مهاجران عازم استرالیا را از میانه راه برگردانند و مانع پهلو گرفتن آنها در ساحل استرالیا شوند.

صدها پناهجو در تلاش برای رسیدن به سواحل استرالیا در سال های گذشته جان داده اند. بسیاری از این افراد عازم جزیره کریسمس می شوند که منطقه کوچکی در اقیانوس هند است.

مطالب مرتبط