اعلام 'اصلاحات دموکراتیک' اردوغان و واکنش‌ها به آن

Image caption منتقدان اردوغان می‌گویند او تنها در پی اصلاحاتی صوری در آستانه انتخابات است

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه آغاز اصلاحاتی سیاسی را اعلام کرده که مهمترین محور آنها اعطای حقوقی به اقلیت کرد ترکیه است. لغو منع استفاده از حجاب در اماکن دولتی نیز از بخش‌های دیگر این طرح است.

آقای اردوغان در این طرح پیشنهاد کرده که حد نصاب ۱۰ درصدی در کسب آرا، که تاکنون مانع از ورود نمایندگان احزاب کرد و دیگر اقلیت‌ها به مجلس شده، کاهش یابد.

او همچنین گفته است که این امکان وجود دارد که شهرها به جای نام‌های ترکی به نام‌های کردی‌شان خوانده شوند.

گلتن کشانک، از رهبران ارشد حزب آشتی و دموکراسی، عمده‌ترین تشکیلات قانونی کردهای ترکیه، گفته که طرح آقای اردوغان اهداف انتخاباتی دارد و نمی‌توان آن را بسته اصلاحات دموکراتیک دانست.

خانم کشانک گفته این اصلاحات پیشنهادی هیچ یک از انتظارات کردهای ترکیه را برآورده نمی‌کند.

این چهره برجسته کردهای ترکیه گفته است: "این بسته در پی پاسخگویی به نیازهای مردم نیست، این بسته‌ای است که به نیازهای حزب عدالت و توسعه جواب می‌دهد."

مخالفان دولت همچنین از عدم توجه اصلاحات پیشنهادی به حقوق علویان ترکیه، که از اقلیت‌های ناراضی به شمار می‌روند، انتقاد می‌کنند.

اما منابع نزدیک به دولت می‌گویند که اصلاحات دیگری نیز برای اعطای حقوقی به جامعه علوی، که جمعیتش تا ۲۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شود، در راه است.

مطابق این طرح تدریس زبان‌های غیرترکی در مدارس خصوصی آزاد خواهد بود، اما منتقدان می‌گویند که بسیاری از خانواده‌های کرد توانایی مالی فرستادن کودکانشان به مدارس خصوصی را ندارند.

حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک که به توافق آتش‌بس با دولت ترکیه رسیده بود، اخیرا به دلیل آنچه فقدان اراده دولت به اصلاحات اساسی در زمینه حقوق کردها می‌خواند خروج نیروهای خود از خاک ترکیه را متوقف کرد.

لغو منع حجاب

رجب طیب اردوغان آغاز این اصلاحات را "لحظه‌ای تاریخی" توصیف کرده است.

بنا به بخشی از این طرح، منع استفاده از پوشش اسلامی در اماکن دولتی ترکیه لغو می‌شود.

به این ترتیب کارمندان زن می‌توانند حجاب داشته باشند، اما ممنوعیت حجاب برای قضات، دادستان ها، ماموران پلیس و نیروهای مسلح برقرار خواهد ماند.

حزب عدالت و توسعه از مدت‌ها پیش برای لغو منع حجاب وعده داده بود.

منتقدان آقای اردوغان می‌گویند که حزب عدالت و توسعه قصد دارد ارزش‌های سکولار ترکیه را تضعیف و باورهای اسلامی را تبلیغ کند.

مطالب مرتبط