سنای آمریکا لایحه بودجه مجلس نمایندگان را رد کرد

Image caption سنا و مجلس نمایندگان بر سر قانون بودجه آمریکا به توافق نرسیده‌اند

تنها ساعاتی مانده به تعطیلی بخش های خدماتی دولت آمریکا، سنای این کشور لایحه بودجه ای که مجلس نمایندگان این کشور تصویب کرد، را رد کرده است.

برای تصویب نهایی هر قانونی (از جمله قانون بودجه) در آمریکا، هر دو مجلس این کشور باید قانون مشابهی را تصویب کنند تا آن قانون برای امضا به دفتر رئیس جمهوری برود.

جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست دارند و دموکرات ها در سنا بیشتر هستند.

جمهوری خواهان در قانون بودجه ای که در مجلس نمایندگان تصویب کردند، برای یک سال اختصاص بودجه برای قانون بیمه خدمات درمانی همگانی را به تاخیر انداختند.

قانون بیمه همگانی که از اصلی ترین وعده های باراک اوباما در رقابت های ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی بود، بنا بود بخشی از این قانون از روز سه شنبه اجرایش شروع شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در روز دوشنبه از کنگره آمریکا خواست تا قانون بودجه را تصویب کند.

همچنین آقای اوباما از پیشنهاد مجلس نمایندگان برای به تاخیر انداختن اجرای قانون بیمه خدمات درمانی و در ازای آن تصویب بودجه به عنوان "باج گیری" یاد کرد.

روز دوشنبه در سنا ۵۴ سناتور به بودجه مجلس نمایندگان رای منفی دادند و ۴۶ نفر هم به آن رای مثبت دادند.

در صورتی که دو مجلس قانونگذاری به نتیجه نرسند، همه خدمات غیرضروری دولت از ساعت دوازده شب به وقت شرق آمریکا تعطیل می شود.

هفده سال پیش در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون هم یک بار دولت تعطیل شده بود.

نزدیک به هشتصد هزار نفر از کارکنان دولت به این ترتیب مجبور می شوند از روز سه شنبه مرخصی بدون حقوق بگیرند و بعد از اینکه مشکل بودجه حل شد هم تضمینی نیست که پولی بابت این روزها دریافت کنند.

از سوی دیگر تا حدود هفده روز دیگر دولت آمریکا می خواهد مجوز لازم برای بالا بردن سقف بدهی های دولت را بگیرد.

جمهوری‌خواهان می خواهند با تغییراتی در هزینه های دولت در بخش های محیط زیست و بیمه خدمات درمانی، به دولت اجازه دهند که سقف بدهی های آمریکا را بالا ببرد.

مطالب مرتبط