از واشنگتن تا نیویورک؛ ‌حملات نتانیاهو شروع می‌شود

Image caption نتانیاهو، آخرین رهبری است که در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند

فضای دیپلماتیک مثبتی که رایزنی‌های فشرده حسن روحانی در نیویورک و گفتگوی تلفنی‌اش با باراک اوباما بین ایران و غرب به وجود آورده است، شاید تا حدی بنیامین نتانیاهو‍، نخست وزیر اسرائیل، را غافلگیر کرده و در موضع دفاعی قرار داده باشد ولی او را از میدان به در نکرده است. حملات دیپلماتیک و رسانه‌ای آقای نتانیاهو تازه در حال شروع شدن است.

هم زمان با سفر بنیامین نتانیاهو به آمریکا، ‌دولتش از دستگیری یکی از عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران در تل آویو خبر داده است. مقام‌های اسرائیلی همچنین می‌گویند که اطلاعات تازه‌ای از برنامه اتمی و آنچه "فعالیت‌های تروریستی" ایران در منطقه توصیف می‌کنند در اختیار آمریکا قرار داده‌اند.

بنیامین نتانیاهو در عین حال قصد دارد که طی مصاحبه‌های جداگانه با شبکه‌های خبری آمریکایی کمپین متقابل خود را علیه حسن روحانی و ایران به راه بیاندازد.

پیام نخست وزیر راستگرای اسرائیل به کاخ سفید، کنگره و مردم آمریکا روشن است: فریب شیرین زبانی‌های آقای روحانی را نخورید، چهره خندان و لحن ملایم رییس جمهوری ایران چیزی را عوض نکرده است: جمهوری اسلامی همچنان در پی سلاح هسته‌ای و نابودن کردن اسرائیل است.

گیل هافمن، خبرنگار امور سیاسی روزنامه جروزالم پست به بی‌بی سی فارسی می‌گوید‌: ‌بزرگ‌ترین نگرانی نتانیاهو این است که باراک اوباما چنان در مورد تعامل با دولت روحانی ذوق زده شود و به توافق نامطلوبی رضایت بدهد، ‌به طوری که ایران بتواند با ادامه غنی سازی اورانیوم، هدف رسیدن به ظرفیت تولید بمب اتمی را دنبال کند.

آخرین سخنران در مجمع

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در تالار مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از تریبونی درباره "تهدید ایران" صحبت خواهد داد که حسن روحانی چهارشنبه گذشته از پشت آن بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران و حقوق هسته‌ای مسلم مردم ایران تاکید کرده بود.

امسال آقای نتانیاهو قدری دیر‌تر از معمول به آمریکا رسیده، او آخرین سخنران در مجمع است. رهبران بسیاری از کشور‌ها از روز جمعه نیویورک را ترک کرده‌اند و حین سخنرانی‌اش، در صحن مجمع حاضر نخواهند بود.

در غیاب بنیامین نتانیاهو و با خوش بینی‌هایی که در فضای دیپلماتیک به وجود آمده است، بسیاری از ناظران معتقدند که قطار تعاملات ایران و غرب چند روز است که ایستگاه را ترک کرده و بعید می‌دانند که او قصد ایستادن در برابر روند مذاکرات یا توان متوقف کردن آن را داشته باشد.

یوسی ملمن، روزنامه نگار اسرائیلی و کار‌شناس مسایل نظامی-امنیتی می‌گوید: "بنیامین نتانیاهو با معامله کردن با ایران مخالف نیست اما می‌خواهد در روند تصمیم گیری اعمال نفوذ داشته باشد تا بهترین نتیجه را از مذاکرات آینده آمریکا و ایران کسب کند."

خط قرمز کم رنگ

بنیامین نتانیاهو در نطق سال گذشته خود خط قرمز معروفش در برابر برنامه اتمی ایران را ترسیم کرد و هشدار داد که ایران می‌تواند تا تابستان امسال اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت یک بمب را بدست بیاورد.

در یک سال گذشته ایران از خط قرمز اسرائیل - جمع آوری ۲۵۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد - عبور نکرده و در عوض به توسعه و تقویب زیرساخت‌های برنامه اتمی و غنی سازی خود ادامه داده است.

بنا بر تازه‌ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در ماه اوت امسال حدود ۱۷۰ کیلوگرم از این نوع اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشته است.

نخست وزیر اسرائیل امسال به جای صحبت کردن در مورد خط قرمز، بر چهار موضوع تاکید دارد: توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، برچیده شدن تاسیسات اتمی فردو در حوالی قم، متوقف شدن ساخت راکتور اراک و خروج اورانیوم ۲۰ درصد غنی سازی شده از ایران.

حتی اگر ایران در مذاکرات آتی با غرب در موضعش نرمش نشان دهد باز هم بعید به نظر می رسد که تمام درخواست‌های آقای نتانیاهو برآورده شود، به خصوص که دولت آمریکا نیز دیگر به طور صریح از توقف کامل غنی سازی در ایران حرفی نمی‌زند.

نخست وزیر اسرائیل در نطق امسال خود در سازمان ملل متحد برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی در آمریکا و جهان که بر تعامل و مذاکره با ایران تاکید دارد، به چیزی بیش از کشیدن خط قرمز در برابر یک بمب فرضی نیاز خواهد داشت.

مطالب مرتبط