نماینده مجلس بنگلادش به مرگ محکوم شد

Image caption آقای چودری در ارتباط با نسل کشی، قتل و گروگانگیری نیز مجرم شناخته شده است

دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش، صلاح الدین قادر چودری، نماینده مجلس و از رهبران بلندپایه مخالفان دولت را در ارتباط با ارتکاب جرایم جنگی در زمان جنگ استقلال این کشور مجرم شناخته است.

آقای چودری به نسل کشی، قتل و گروگانگیری نیز متهم شده بود و دادگاه تمامی این اتهامات را وارد دانست.

دادگاه او را به اعدام محکوم کرده است.

آقای چودری از حزب ملی‌گرای بنگلادش، اولین نماینده مجلس این کشور است که در این دادگاه مجرم شناخته شده است.

همسر آقای چودری گفته است که شوهرش از رای صادره درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش توسط دولت به رهبری حزب عوامی لیگ شکل گرفته اما عملکرد آن به شدت مورد انتقاد احزاب و گروه‌های داخلی و گروه‌های حقوق بشری بوده که می‌گویند روند دادرسی در این دادگاه با ضوابط بین‌المللی انطباق نداشته است.

پیش از جلسه دادگاه، نیروهای ویژه دولتی به منطقه چیتاگونگ در جنوب شرقی کشور، که حوزه نمایندگی آقای چودری است، اعزام شدند. انتظار می‌رود در اعتراض به این رای تظاهراتی در برخی نقاط کشور برگزار شود.

پیش از این، دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش چند نفر دیگر از رهبران احزاب و تشکل‌های اسلامگرای این کشور را هم در ارتباط با جرایم جنگی در زمان استقلال بنگلادش از پاکستان متهم شناخته و به مرگ محکوم کرده است.

آرای صادر شده توسط این دادگاه با اعتراض‌هایی رو به رو شده و از ژانویه امسال بیش از یکصد نفر در تظاهرات خشونت‌آمیز علیه احکام صادر شده کشته شده‌اند.

مقام‌های بنگلادش می‌گویند نزدیک به سه میلیون بنگلادشی در جنگ سال ۱۹۷۱ که منجر به جدایی پاکستان شرقی از پاکستان و تشکیل کشور مستقل بنگلادش شد، کشته شدند اما محققان مستقل می‌گویند که این رقم ۵۰۰ هزار نفر است.

مطالب مرتبط