پارلمان تاجیکستان موافقتنامه در باره پایگاه روسیه را تصویب کرد

پارلمان
Image caption پارلمان تاجیکستان موافقتنامه در باره پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان را تصویب کرد

مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان موافقتنامه با روسیه در باره "مقام و بود و باش پایگاه نظامی روسیه در قلمرو تاجیکستان" را تصویب کرد.

در اجلاس مجلس نمایندگان که روز سه‌شنبه‌ 1 اکتبر برگزار شد، این سند حقوقی به اتفاق آرای نمایندگان پارلمان به تصویب رسید.

شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع تاجیکستان، در سخنرانی خود در جلسه پارلمان هدف این پایگاه را "حفظ ثبات در منطقه" خوانده و گفت که نیروهای روسیه در تاجیکستان "خصوصیت دفاعی داشته، علیه هیچ کشوری نگرانده نشده است."

آقای خیر‌الله‌اف افزود که طبق موافقتنامه با مسکو پایگاه روسیه در همکاری با ارتش تاجیکستان علیه همه گونه تهدیدها برای امنیت تاجیکستان، از جمله از سوی کشورهای خارجی یا گروههای تروریستی مبارزه خواهد کرد.

طبق این سند، زمان حضور نظامیان روس در تاجیکستان تا سال 2042 تمدید شده، روسیه از پرداخت پول اجاره معاف و نظامیان روس از حق مصونیت برخوردار خواهند بود. آقای خیر‌الله‌اف گفت که در صورت ضرورت این مهلت باز هم تمدید خواهد شد.

روسیه در عوض وعده کرده است که ارتش تاجیکستان را مدرنیزه و سیستم نیروهای مسلح و دفاع این کشور را با سیستم دفاعی و نظامی خود وفق خواهد داد.

از جمله روسیه تعهد کرده که به ارتش تاجیکستان فناوریهای نظامی، از جمله زنیت و سلاحهای مدرن خواهد داد و در آماده کردن متخصصین نظامی به این کشور کمک خواهد کرد.

به گفته وزیر دفاع تاجیکستان، روسیه تا کنون مبلغ 410 میلیون دلار به نیروهای مسلح تاجیکستان کمک کرده است.

ارتباط با انتخابات

موافقتنامه با روسیه در باره تمدید حضور پایگاه نظامی آن کشور در تاجیکستان در جریان دیدار رسمی ولاديمير پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از تاجیکستان در 5 اکتبر سال گذشته امضا شد. ماه آوریل سال جاری دومای دولتی یا پارلمان روسیه آن را تصویب کرد.

مقامات تاجیک دلیل به درازا کشیدن تصویب این موافقتنامه را به مشکلات بود و باش اتباع تاجیک در روسیه و شرایط انتقال محصولات نفتی به تاجیکستان مربوط خوانده‌اند.

ولی کارشناسان تأخیر در انجام این کار را به انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری تاجیکستان مربوط خوانده و می‌گویند که با تصویب این سند در آستانه انتخابات امامعلی رحمان به کسب پشتیبانی روسیه از نامزدی خود امید بسته است.

اعضای مجلس نمایندگان همچنین موافقتنامه در باره شرایط بود و باش شهروندان تاجیکستان در روسیه را تصویب کردند. این سند اجازه می‌دهد که مهاجران تاجیک تا 15 روز بدون ثبت در اداره پلیس، در قلمرو روسیه اقامت کنند.

ماه گذشته رئیس جمهوری تاجیکستان موافقتنامه در باره "بود و باش شهروندان تاجیکستان در قلمرو روسیه" و موافقتنامه در باره "همکاری در بخش انتقال محصولات نفتی به تاجیکستان" را که متناسبا 8 و 6 فوریه سال جاری در شهر مسکو امضا شده بودند، برای بررسی به پارلمان ارسال کرده بود.

مسکو پایگاه نظامی 201 خود در تاجیکستان را "عامل تأمین ثبات در منطقه آسیای مرکزی" خوانده و گفته است که پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال آینده اهمیت این پایگاه بیشتر احساس خواهد شد.

سرگی شایگو، وزیر دفاع روسیه، گفته که کشورش در صدد است تا سال 2025 برای نوسازی تجهیزات فنی و مهمات جنگی ارتش تاجیکستان 200 میلیون دلار اختصاص بدهد.

طی یک سال اخیر تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه از موضوعات بحث برنگیزی در جامعه تاجیکستان بوده است. با این حال، رهبران برخی از احزاب مخالف، از جمله حزب نهضت اسلامی، با حضور نظامیان روس در تاجیکستان رسماً مخالفتی نکرده‌اند.

'عامل بقای رحمان'

آینهال بابانظراوا، نامزد اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان در انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری، تصویب موافقتنامه در باره پایگاه نظامی روسیه را "جوابگوی منافع هر دو کشور" خوانده است.

خانم بابانظراوا ضمن صحبت با بی بی سی گفت: "با توجه به تشنج احتمالی اوضاع در مرز تاجیکستان با افغانستان در پی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم به رهبری آمریکا و بود و باش بیش از یک میلیون تن از مهاجران تاجیک در روسیه تصویب این سند به منفعت تاجیکستان خواهد بود."

همزمان، او تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه به مدت 42 سال در تاجیکستان را خیلی طولانی ارزیابی کرده و گفت که خوب می‌بود این مدت تا 10 سال مقرر می‌شد.

در همین حال، گروه اسلامگراي موسوم به "جماعت انصارالله" از دولت و پارلمان تاجیکستان خواسته است که موافقتنامه تمدید حضور نظامیان روس را تصویب نکند.

در بیانیه این گروه که هفته گذشته در سایت گروههای جهادی تاجیک، موسوم به "ارشاد.نت"، منتشر شد، غرض از تصویب این موافقتنامه "باقی ماندن امامعلی رحمان و کاسه‌لیسان اطرافش" در سر قدرت ارزیابی شده است.

در تاجیکستان "جماعت انصارالله" به عنوان یک گروه تروریستی و افراطگرا شناخته شده و در ماه مه سال گذشته دادگاه عالی فعالیت این گروه را ممنوع اعلام کرده بود.

مطالب مرتبط