حزب کارگر بریتانیا خواستار عذرخواهی روزنامه دیلی‌میل شد

Image caption اد میلیبند در کنار پدرش رالف در سال ١٩٨٩

حزب کارگر بریتانیا از روزنامه دیلی‌میل خواسته است که به دلیل انتشار مطلبی در مورد رالف میلیبند، پدر رهبر حزب کارگر، عذر خواهی کند.

دیلی‌میل روز شنبه گذشته در یک مقاله، از رالف میلیبند تحت عنوان 'مارکسیستی که از بریتانیا نفرت داشت' یاد کرده بود. پسر او، اد میلیبند، اکنون رهبر حزب کارگر است.

جان ستیفل، معاون سردبیر دیلی‌میل، گفته است که این روزنامه همچنان از محتوای گزارش منتشر شده دفاع می کند و حاضر به عقب‌نشینی نیست.

در مقاله دیلی‌‌میل آمده یود که رالف میلیبند 'میراثی شوم' بر جای گذاشته است.

دیلی‌میل در گزارشی که موجب جنجال سیاسی شده، گفته بود که تعهد و وفاداری رالف میلیبند به مارکسیسم و برقراری نظامی کمونیستی بوده است، نه به ارزش‌ها و نهادهای سنتی و سیاسی بریتانیا.

رالف میلیبند استاد علوم سیاسی بود و در سال ١٩٩٤ درگذشت،

این روزنامه سپس نوشته بود فرزند او اد، که اکنون رهبر حزب مخالف دولت است و می خواهد در انتخابات عمومی بهار سال ٢٠١٥ نخست وزیر بریتانیا شود، دیدگاه‌هایی شبیه به پدرش دارد.

اد میلیبند گفته که پدرش در سن ١٦ سالگی با فرار از پیشرفت ارتش آلمان نازی در بلژیک با خانواده خود به بریتانیا پناه آورد و بعدا در ادامه جنگ جهانی دوم، به نیروی دریایی بریتانیا پیوست.

کمیسیون رسیدگی به شکایات از روزنامه ها گفته است که ٣٢ شکایت در خصوص مقاله دیلی میل دریافت کرده است. حزب کارگر شکایت رسمی به کمیسیون نبرده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، و نیک کلگ، معاون او که رهبر حزب کوچکتر لیبرال دموکرات است، هر دو در رسانه‌های عمومی از اد میلیبند، که رقیب اصلی آنها در انتخابات سال ٢٠١٥ است، دفاع کرده‌اند.

کن لیوینگستون، شهردار پیشین لندن، نیز گفته است که رالف میلیبند به بریتانیا "کاملا متعهد بوده است".

با این حال، دیلی‌میل که امروز چهار صفحه به این ماجرا اختصاص داده، گفته است که مسئله مورد توجه این روزنامه مسئله ای صرفا شخصی علیه رالف میلیبند نیست، بلکه مسئله ای ایدئولوژیک بوده که بیان کردن آن برای افکار عمومی لازم است.