عفو بین‌الملل ترکیه را به نقض حقوق بشر متهم کرد

Image caption عفو بین‌الملل: تلاش برای سرکوب جنبش اعتراضی پارک گزی با نقض گسترده حقوق بشر همراه بوده

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود دولت ترکیه را به نقض حقوق بشر در "مقیاسی گسترده" در جریان سرکوب اعتراض‎‌های ضددولتی امسال متهم کرده است.

این سازمان می‌گوید در این برخوردها از مهمات جنگی استفاده شده، یک معترض کشته شده، تعدادی از معترضان زن مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند و معترضان دیگر هم به سختی مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.

ناآرامی های ترکیه در اواسط بهار امسال و با اعتراض به طرح بازسازی پارک گزی در میدان تقسیم استانبول آغاز شد.

اما بعد از سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای امنیتی، این اعتراض به ناآرامی‌های گسترده ضددولتی تبدیل شد که هفته‌ها طول کشید.

گزارش عفو بین‌الملل می‌گوید بازرسان این سازمان با تعداد زیادی از مجروحان، دستگیرشدگان غیرقانونی، کتک‌خوردگان و کسانی که در بازداشت مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، گفت‌وگو کرده‌اند.

اندرو گاردنر، کارشناس عفو بین‌الملل در امور ترکیه می‌گوید: "تلاش برای سرکوب جنبش اعتراضی پارک گزی با نقض گسترده حقوق بشر همراه بوده است."

آقای گاردنر جلوگیری از تجمع مسالمت‌آمیز را از جمله این موارد عنوان می‌کند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است:

  • معترضان و افراد دیگر به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند که به مرگ یک نفر و زخمی شدن تعداد زیادی منجر شده است.
  • پلیس بارها گلوله‌های پلاستیکی به سوی سر و بالاتنه معترضان شلیک کرده است.
  • گاز اشک‌آور به طور مستقیم به طرف معترضان و عابران و در بعضی موارد ساکنان ساختمان‌های اطراف و درمانگاه‌ها شلیک شده است.
  • آب آبپاش‌های مورد استفاده برای متفرق کردن معترضان با محرک‌های شیمیایی مخلوط شده است.
  • معترضان زن توسط ماموران اجرای قانون مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.
  • از تجهیزات جنگی استفاده شده است.

اندرو گاردنر در این گزارش گفته است: "سطح خشونت پلیس در جریان اعتراض‌های پارک گزی به روشنی نشان می‌دهد که وقتی از نیروهای ناشی و بدون نظارت کافی پلیس برای برخورد استفاده می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد... دولت ترکیه باید یاد بگیرد که ابراز نظر مخالف از طریق اعتراض‌های خیابانی را چگونه تحمل کند و اطمینان پیدا کند که که پلیس به درستی تجهیز شده و آموزش دیده است."

مقام‌های ترکیه هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

پیشتر دولت ترکیه گفته بود که در جریان درگیری‌ها یک پلیس کشته شده و ۶۰۰ مامور هم زخمی شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که معترضان او را "دیکتاتور" خوانده‌اند، در ابتدا به نظر می‌آمد که در پی دلجویی از معترضان است اما بعد از آن موضع شدیدتری گرفت.

آقای اردوغان معترضان را "تندروهایی" خواند که فریب "تروریست‌ها" را خورده‌اند. او همچنین توطئه‌ای بین‌المللی با منافع اقتصادی را دلیل ناآرامی‌ها خواند.

مطالب مرتبط