لغو سفر اوباما به مالزی در پی بحران بودجه در آمریکا

باراک اوباما
Image caption اوباما: این‌ها دولت را به خاطر یک جهاد ایدئولوژیک تعطیل کرده‌اند تا نگذارند بیمه درمانی فراگیر به میلیون‌ها آمریکایی برسد

باراک اوباما، سفر خود به مالزی را لغو کرده است.

دفتر نخست وزیر مالزی با اعلام این خبر افزود که دلیل لغو سفر آقای اوباما، مسایل مربوط به تعطیلی دولت آمریکا در پی بحران بودجه این کشور است.

همین منبع گفته است که به جای آقای اوباما، جان کری، وزیر خارجه آمریکا هفته آینده به مالزی سفر خواهد کرد.

مقامات مالزی گفته‌اند که آقای اوباما با نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی تماس گرفته و گفته که آقای کری هفته آینده در کنفرانسی در کوالالامپور به جای او سخنرانی خواهد کرد. این کنفرانس قرار است روز ۱۱ اکتبر در پایتخت مالزی برگزار شود.

اگر آقای اوباما به مالزی می‌رفت، این اولین سفر یک رئیس جموری آمریکا به مالزی از زمان دیدار لیندون جانسون به این کشور در سال ۱۹۶۶ بود.

رئیس جمهوری آمریکا قرار بود روز یکشنبه دیدار خود از چهار کشور آسیایی و با هدف ارتقاء روابط اقتصادی فی‌مابین، را آغاز کند.

این سفر شامل دیدار از مالزی، اندونزی، برونئی و فیلیپین می‌شد.

این بار سوم است که در سه سال گذشته آقای اوباما مجبور به لغو سفر خود به آسیا می‌شود.

تعطیلی دولت آمریکا

Image caption بیش از ۷۰۰ هزار کارمند دولت فدرال با مرخصی بدون حقوق مواجه شده‌اند

با سپری‌شدن نخستین روز از تعطیلی تحمیلی دولت آمریکا، بن‌بست در واشنگتن درباره بودجه دولت فدرال همچنان ادامه دارد و اکنون بیش از ۷۰۰ هزار کارمند دولت فدرال با مرخصی بدون حقوق مواجه شده‌اند و پارک‌ها، موزه‌ها و خیلی از ساختمان‌های ملی تعطیل شده‌اند.

پس از آن‌که مجلسین در کنگره آمریکا نتوانستند درباره بودجه جدید دولت به توافقی برسند، از بامداد روز سه‌شنبه اول اکتبر، بخش‌هایی از دولت ایالات متحده تعطیل شد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تاکید کرده است که به جمهوری‌خواهان اجازه نمی‌دهد برنامه پیشنهادی او برای اصلاحات بیمه درمانی همگانی را قربانی تصویب بودجه دولت کنند.

نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا، خواستار لغو یا تعویق اجرای قانون بیمه درمانی مورد نظر باراک اوباما هستند.

روز سه‌شنبه اول اکتبر، رئیس‌جمهوری آمریکا، جمهوری‌خواهان محافظه‌کار در مجلس نمایندگان را به خاطر این تعطیلی مقصر خواند و گفت "یک جناح از یک حزب" مسئول این تعطیلی است.

او در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "این‌ها دولت را به خاطر یک جهاد ایدئولوژیک تعطیل کرده‌اند تا نگذارند بیمه درمانی فراگیر به میلیون‌ها آمریکایی برسد."

این قانون بیمه درمانی فراگیر در سال ۲۰۱۰ تصویب شد و بعد در دیوان عالی آمریکا تایید شد. این قانون از موضوعات بحث‌برانگیز انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۲ بود که باراک اوباما پیروز آن شد.

مطالب مرتبط