هشدار اوباما نسبت به تعویق در پرداخت بدهی‌های آمریکا

Image caption اوباما گفته که تا بازگشایی دولت با جمهوری‌خواهان مذاکره نمی‌کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به فعالان وال استریت (قلب مالی آمریکا) هشدار داد که محافظه کارانی در دل حزب جمهوری خواه می خواهند دولت این کشور قادر نباشد بدهی هایش را بپردازد.

این هشدار آقای اوباما در حالی بیان می شود که به زودی کنگره باید برای سقف بدهی های آمریکا تصمیم بگیرد.

همچنین از نیمه شبه دوشنبه دولت آمریکا به خاطر تصویب نشدن بودجه سال جاری اش بخش های خدماتیش را تعطیل کرده است.

رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، گفته او تا زمانی که جمهوری خواهان بودجه را تصویب نکنند که دولت دوباره باز شود و سقف بدهی های دولت را بالا نبرند، با آنها وارد گفتگو نمی شود.

آقای اوباما گفت که او "خشمگین" است.

در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی، آقای اوباما گفت که جمهوری خواهان باید بدانند آنها دارند به اقتصاد کشور ضربه می زنند و همین طور به اصول خودشان.

برخی از محافظه کارترین لایه های جمهوری خواهان برای مخالفت با قانون بیمه خدماتی دولت که از ابتکارات باراک اوباما بود، تصمیم گرفتند که بودجه این قانون را در طرح بودجه حذف کنند.

جمهوری خواهان که در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند بودجه ای را به تصویب رساندند که در آن برای قانون بیمه خدماتی پولی در نظر گرفته نشده بود.

دموکرات ها در مقابل جلوی این قانون بودجه را در سنا گرفتند.

اکثریت مجلس سنا در دست دموکرات هاست.

آقای اوباما در گفتگوی خود با سی ان بی سی همچنین گفت که او حاضر نیست با بخش تندروی یک حزب سیاسی مذاکره کند.

تا هفدهم اکتبر (پانزده روز دیگر) باید تکلیف افزایش سقف بدهی های آمریکا مشخص شود که دولت بتواند تعهدات مالی خود را بپردازد.

رئیس جمهوری آمریکا رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا را در "نه گفتن" به بخشی از اعضای این حزب ناتوان توصیف کرد.

آقای اوباما گفت که اگر یک گروه کوچک بتواند رسیدن به توافق را با خدشه روبه رو کند، آن وقت هر رئیس جمهوری که بعد از او بیاید نمی تواند درست کشور را اداره کند.

مطالب مرتبط