مصر دارایی‌‌های اخوان‌‌المسلمین را مصادره می‌‌کند

Image caption بازداشت یکی از هواداران اخوان‌المسلمین در مصر

دولت مصر اعلام کرده که برای مصادره دارایی‌‌های اخوان‌المسلمین اقدام خواهد کرد.

در پی سرکوب‌‌های پس از خلع قدرت محمد مرسی، فعالیت شبکه اخوان‌‌المسلمین در مصر ممنوع شده است.

دولت مصر می‌‌گوید این مصادره همچنین شامل خدمات اجتماعی گسترده‌‌ای از جمله بیمارستان‌‌ها، مدارس و خیریه‌‌ها می‌‌شود که اخوان‌‌المسلمین ارائه می‌‌کند.

دادگاه مصر اخیرا به منع فعالیت اخوان‌‌المسلمین حکم داده بود و اکنون این حکم پس از مهلت استیناف، تایید شده است.

هانی مهنا، سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی مصر، گفته است کابینه دولت یک کمیسیون ویژه تشکیل داده تا درباره منابع مالی اخوان‌‌المسلمین تحقیق کند و دارایی‌‌هایش را مصادره کند.

وزارت همبستگی اجتماعی مصر، مسئول اجرای منع فعالیت شبکه اخوان‌‌المسلمین است.

کوئینتین سامرویل، خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی در قاهره، می‌‌گوید مهلت ۱۵ روزه تجدیدنظرخواهی حکم دادگاه درباره منع فعالیت اخوان‌‌المسلمین، روز دوشنبه آینده تمام می‌‌شود ولی این حکم زودتر از موعد، نهایی شد چون تعطیلات سه‌‌روزه‌‌ای در مصر در پیش است و کابینه دولت مصر نمی‌‌خواست در این تعطیلات، جلسه‌‌ای دیگر به این خاطر تشکیل دهد.

باز راندن به سایه

Image caption هواداران اخوان‌المسلمین می‌گویند محمد مرسی به طور قانونی و در یک انتخابات بر سر کار آمده و خلع‌قدرت او با مداخله نظامی، کودتا و غیرقانونی است

از اوایل ماه ژوئیه که محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در پی ماه‌ها اعتراض با کودتای ارتش از قدرت برکنار شد، دولت این کشور تلاش‌هایی را برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت های اخوان‌المسلمین آغاز کرد.

تاکنون ده‌ها نفر از مقامات ارشد اخوان‌المسلمین از جمله محمد بدیع، رهبر آن به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت بازداشت شده‌اند.

در پی برکناری آقای مرسی، صدها نفر از هواداران او که اکثر آن ها از اعضای اخوان‌المسلمین هستند، در جریان درگیری با نیروهای نظامی در این کشور کشته شدند.

اخوان‌المسلمین در سال ۱۹۵۴ رسما توسط مقامات نظامی مصر منحل شد. اما این حزب بار دیگر در اوایل سال جاری به عنوان سازمانی غیردولتی به ثبت رسید.

این گروه همچنین رسما حزب آزادی و عدالت را به عنوان شاخه سیاسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی انقلاب مردمی مصر در این کشور ایجاد کرد.

محمد مرسی رهبر این حزب توانست در جریان انتخاباتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در این کشور برگزار شد، به عنوان اولین رئیس جمهور پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به قدرت برسد.

سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی مصر در پاسخ به این سوال بی‌‌بی‌‌سی که این ممنوعیت چه‌‌طور بر میلیون‌‌ها هوادار اخوان‌‌المسلمین تاثیر می‌‌گذارد، گفته که "میلیون‌‌ها"، اغراق‌‌آمیز است و هواداران این گروه را در حد صدها هزار نفر تخمین زده است.

با وجود محدودیت‌‌های اعمال‌‌شده اخیر، هواداران اخوان‌‌المسلمین‌ هرچند در شماری کمتر از گذشته، همچنان در خیابان‌‌های مصر تظاهرات می‌‌کنند.

این گروه عمده حیات خود در ۸۵ سال گذشته را در سایه به سر برده است و اکنون بار دیگر به خفا رانده می‌‌شود. اما به گفته خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی، این بار هم بعید است اخوان‌‌المسلمین از صحنه مصر حذف شود.