جستجو برای مفقودین حادثه کشتی غرق شده در ایتالیا ادامه دارد

در حالی که در ایتالیا در سوگ قربانیان حادثه غرق شدن کشتی حامل پناهجویان در جنوب این کشور یک روز عزای عمومی اعلام شده، تلاش‌ها برای یافتن مفقودین این حادثه از سرگرفته شده است.

روز گذشته (پنج شنبه ۳ اکتبر) کشتی حامل حدود ۵۰۰ پناهجوی آفریقایی درآب های نزدیک جزیره لامپیدوسا پس از آتش گرفتن، غرق شد.

بیم آن می‌رود که تعداد کشته‌شدگان این حادثه به ۳۰۰ نفر برسد. تاکنون اجساد ۱۱۳ نفر از آب خارج شده که سه کودک و دو زن باردار در میان آنها هستند.

به گفته گروه‌های نجات هنوز اجساد ده‌ها نفر همچنان در لاشه کشتی غرق شده قرار دارد.

بیش از ۱۵۰ پناهجو توانسته اند از این حادثه جان سالم به در ببرند.

به گفته سازمان ملل اکثر پناهجویان در این کشتی از کشورهای اریتره و سومالی بوده اند.

آنجلینو آلفانسو، وزیر کشور ایتالیا پس از دیدار از جزیره لامپیدوسا از دستگیری ناخدای این کشتی که یک تونسی ۳۵ ساله است خبر داد و گفت که او در آوریل گذشته از ایتالیا اخراج شده بود.

آقای آلفانسو همچنین گفت: "این تراژدی تنها مختص به ایتالیا نیست، این تراژدی تمام اروپاست."

به گفته وزیر کشور ایتالیا این کشتی از شهر مصراته در لیبی حرکت کرده بود و در نزدیکی جزیره لامپیدوسا موتورهای آن از کار افتاد و آب به داخل آن نشت کرد. گفته می شود پس از آن تعدادی از سرنشینان کشتی به منظور جلب توجه با آتش زدن پارچه در صدد علامت دادن به کشتی های عبوری برآمدند که این کار باعث وقوع آتش سوزی و گسترش آن به تمام کشتی شد.

انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا، از این حادثه به عنوان یکی از بدترین حوادثی که در سال های اخیر در سواحل کشورش اتفاق افتاده، یاد کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان هم در جریان دیدارش ازآسیزی در مرکز ایتالیا خواستار گرامیداشت یاد قربانیان این حادثه شد.

رهبر کاتولیک های جهان گفت که جهان نسبت به افراد نیازمند از جمله کودکانی که از فرط گرسنگی جان خود را از دست می دهند. بی اعتنا است.

قرار است امروز در بزرگداشت قربانیان این حادثه یک دقیقه سکوت در تمامی مدارس ایتالیا برگزار شود.

به گفته خبرنگار بی بی سی در ایتالیا در این موقع از سال به دلیل جریان آرام آب‌های مدیترانه، کشتی ها و قایق ها روزانه پناهجویانی را از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه به سواحل جنوبی ایتالیا حمل می کنند، اما این کشتی ها معمولا بیش از ظرفیت مسافر دارند.

به گفته سازمان ملل شمار پناهجویانی که تا پایان ماه گذشته میلادی (سپتامبر) از راه دریا وارد ایتالیا شده اند به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده که اکثر این افراد از کشورهای سوریه، اریتره و سومالی هستند.

مطالب مرتبط