محکومیت مادر به دلیل مرگ کودک در اثر گرسنگی

Image caption اتاقی که جسد کودک بیست و یک ماه پس از مرگش در زیر انبوه زباله‌ها کشف شد

دادگاهی در بریتانیا مادری را در ارتباط با مرگ فرزندش در اثر گرسنگی و مخفی کردن جسد او زیر توده‌های زباله‌ به پانزده سال زندان محکوم کرد.

بر اساس رای دادگاهی که روز جمعه ۴ اکتبر برگزار شد، آماندا هاتن، به اتهام قتل غیر عمد حمزه خان، کودکی که در ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ به دلیل گرسنگی جان سپرده بود به پانزده سال زندان محکوم شد.

Image caption یکی از همسایگان آماندا هاتن او را شخصی پرخاشجو توصیف کرده است

گزارش شده که آماندا، ۴۳ ساله، هشت فرزند دارد و الکلی است.

آماندا و طارق خان، یکی از دو پسر بزرگسالش، اتهام ممانعت از به خاکسپاری جسد حمزه را پذیرفتند.

پسر آماندا به دادگاه گفت که مادرش تهدید کرده بود که اگر ماجرای مرگ حمزه را فاش کند، سایر خواهر و برادرهایش را خواهد کشت و خانه را به آتش خواهد کشید.

جسد حمزه، کوچکترین فرزند این زن بیست و یک ماه پس از مرگش در یک گهواره در خانه‌ای در شهر برادفورد در استان یورکشایر در مرکز انگلستان کشف شد.

یک مامور پلیس بر اساس شکایت یکی از همسایگان به این خانه مراجعه کرد.

او با اطلاع از این که باید در این خانه بچه‌هایی زندگی کنند و با دیدن توده های زباله از گوشه پنجره و بوی ناخوشایندی که از در خانه به مشام می‌رسید مظنون به روی دادن حادثه‌ای جدی شد.

پس از آنکه اداره خدمات اجتماعی تائید کرد که باید شش کودک در این خانه زندگی کنند، مامور پلیس بار دیگر به این خانه باز می‌ گردد و این بار بدون اینکه حق قانونی این کار را داشته باشد تهدید می‌کند که اگر در خانه را باز نکنند به زور وارد خانه خواهد شد.

در پی این تهدید آماندا هاتن در خانه را باز می‌کند و مامور پلیس با خانه ای مملو از زباله‌های انباشه شده در اتاق‌ها و آشپزخانه رو به رو می‌شود.

او از پاسخ دادن به سوالات پلیس درباره غیبت کوچکترین فرزندش از مدرسه خودداری می‌کند و ماموران پلیس ساعاتی بعد جسد حمزه را از زیر زباله های انباشه شده پیدا می‌کند.

نماینده دادستان در جلسه دادگاه خلاصه‌ای از از آنچه که روی داده بود را ارائه داد و افزود که ادارات خدمات و مشاوره اجتماعی، آموزش و پلیس به دلیل سهل‌انگاری نیز در ابعاد این رویداد نقش داشته اند.

رسانه‌ها و افکار عمومی در بریتانیا به طور گسترده به این موضوع پرداخته و انتقاداتی را از مسئولان دولتی از جمله مسئولان اداره خدمات اجتماعی مطرح کردند.

اعلام شده که درباره علت پنهان ماندن مرگ این کودک و کوتاهی سازمان‌های دولتی چون اداره خدمات اجتماعی تحقیقاتی در حال انجام است.