لغو سفر رئیس جمهوری آمریکا به آسیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption لغو سفر آقای اوباما به آسیا یکی از پیامدهای تعطیلی دولت در این کشور است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سفر خود به قاره آسیا را لغو کرد. علت این تصمیم بحران تعطیلی دولت در این کشور اعلام شده است.

به این ترتیب آقای اوباما در دو نشست مهم از جمله نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا_اقیانوسیه (آپک) که قرار است در اندونزی برگزار شود شرکت نخواهد کرد.

کاخ سفید علت لغو این سفر را "مشکلات پیش آمده در پی تعطیلی دولت" در آمریکا عنوان کرده است.

به دلیل تصویب نشدن لایحه بودجه دولت فدرال در کنگره آمریکا، فعالیت و خدمات سازمان های دولتی در این کشور از صبح سه شنبه اول اکتبر (۹ مهر) متوقف شد و کارمندان این بخش‌ها در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی که به طور زنده از رسانه‌های این کشور پخش شد اعلام کرد که نهادهای دولتی امکان ادامه فعالیت و ارائه خدمات را ندارند. او کنگره را متهم کرد که به وظیفه خود در تصویب لایحه بودجه عمل نکرده است.

یکی از سخنگویان دفتر ریاست جمهوری اندونزی به بی‌بی‌سی گفته است که آقای اوباما صبح امروز، جمعه، تلفنی با سوسیلو بامبانگ یودهویونو، رئیس جمهوری اندونزی صحبت کرده و از لغو سفرش ابراز تاسف کرده است.

بنا به اعلام کاخ سفید، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به جای آقای اوباما در نشست آپک در اندونزی و نشست شرق آسیا در برونئی شرکت خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه اش همچنین گفته است که لغو این سفر یکی دیگر از پیامدهای تعطیل شدن دولت به دست جناح جمهورخواه است.

پیشتر آقای اوباما، به فعالان وال استریت (قلب مالی آمریکا) هشدار داده بود که محافظه کارانی در دل حزب جمهوری‌خواه می‌خواهند دولت این کشور قادر نباشد بدهی هایش را بپردازد.

این هشدار آقای اوباما در حالی بیان شد که به زودی کنگره باید برای سقف بدهی های آمریکا تصمیم بگیرد.

برخی از محافظه کارترین لایه های جمهوری خواهان برای مخالفت با قانون بیمه خدماتی دولت که از ابتکارات باراک اوباما بود، تصمیم گرفتند که بودجه این قانون را در طرح بودجه حذف کنند.

جمهوری‌خواهان که در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند بودجه ای را تصویب کردند که در آن برای قانون بیمه خدماتی پولی در نظر گرفته نشده بود.

دموکرات ها که اکثریت مجلس سنا را در دست دارند، در مقابل جلوی این قانون بودجه را در سنا گرفته اند.