پیشنهاد نامزدی رحمان به دوره جدید ریاست جمهوری

امامعلی رحمان
Image caption در صورت پیروز‌ی، امامعلی رحمان برای هفت سال دیگر زمام امور را در دست خواهد داشت

حزب خلق دموکرات تاجیکستان در انجمن خود نامزدی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری را، مجدداً به انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کرد.

آقای رحمان طی 21 سال گذشته زمام امور را در دست داشته و در صورت پیروز‌ی، باز برای هفت سال دیگر به کرسی ریاست جمهوری تاجیکستان تکیه خواهد زد.

انجمن حزب حاکم خلق دموکرات صبح روز 4 اکتبر در کاخ فیلارمونی دولتی تاجیکستان در غیاب رهبر این حزب، یعنی خود امامعلی رحمان، دایر شد. ریاست این انجمن را سفر سفراف، معاون اول آقای رحمان در حزب خلق دموکرات، به عهده داشت.

وکیلان از ولایتهای بدخشان، سغد و ختلان و برخی منطقه‌های دیگر تاجیکستان در انجمن سخنرانی کرده و نامزدی آقای رحمان را به انتخابات ریاست جمهوری 6 نوامبر پیشنهاد کردند. بیشتر آنها گفتند که کسی ارزنده تر از او برای نامزدی ریاست جمهوری نیست.

"دروازه طلایی تاجیکستان"

نخستین وکیلی که نامزدی آقای رحمان را پیشنهاد کرد، جانی‌بیک قاضی بیک اف، رئیس بخش محلی حزب خلق دموکرات در بدخشان، بود. او ضمن سخنرانی در انجمن گفت که سخنان رئیس جمهور در باره این که "عصر 21 عصر بدخشان است و بدخشان به دروازه طلایی تاجیکستان تبدیل می‌شود"، تا کنون عملی شده است.

در حالی که به گفته صاحب‌نظران، پس از عملیات سال گذشته در خاروغ، آقای رحمان محبوبت خود را در میان مردم محلی در بدخشان از دست داده است، آقای قاضی بیک اف افزود: "آن شایعاتی که گویا عده‌ای از جوانان بدخشان سیاست حکومت تاجیکستان و سرور دولت را جانبداری نمی‌کنند، اساس واقعی ندارد!"

هنگامی که آقای قاضی بیک اف نامزدی آقای رحمان را پیشنهاد کرد، همه وکیلان از جای برخاستند و دستزنی طولانی کردند و پرچمهای حزبی و عکسهای رئیس جمهور در تالار برافراشته شدند.

وکیلان از مناطق دیگر تاچیکستان نیز سخنرانیهای مشابهی کردند و خواستار پیشنهاد نامزدی آقای رحمان شدند. هر گاه نامزدی آقای رحمان پیشنهاد می‌شد، اهل تالار از جا برخاسته و دست به هم می‌زدند، پرچمها و عکسهای او برافراشته می‌شدند.

در وسط جلسه سفر سفراف، معاون آقای رحمان که ریاست انجمن را به عهده داشت، از حاضرین خواست که اگر حرف گفتنی دارند، بگویند. در این فرصت افضلشاه شادی یف، آوازخوان شناخته، به پای منبر رفت و از نام هنرمندان به حمایت از نامزدی امامعلی رحمان سخنانی ایراد کرد.

وی با اشاره‌ به ساختمان تونلهای "استقلال"، "شرشر" و "چهارمغزک" گفت: "همه ما شاهد بودیم که در "چهارمغزک" یک نقب نو گشوده شد. مردم پیشتر عذاب می‌کشیدند، صدها آدمان در زمستان آن جا می‌ماندند، بعضی فاجعه‌ها می‌شد."

"همین چیز در ولایت سغد نیز از سر ما گذشت. من خودم شخصاً، چون مردم مرا زمستان و تابستان به عروسی می‌برند، در راهها عذاب می‌کشیدم. بخدا، بارها شاسعاتی پخش شد که افضلشاه در زیر ترمه (بهمن) مانده، مُرده است، شرکتهای تلفن از پشت من پول کار کردند."

"مردم می‌دانند کی را انتخاب کنند"

مسئله دیگری که در انجمن حزب خلق دموکرات بررسی شد، دورنمای برنامه این حزب بود که سفر سفراف قرائت کرد و حاضرین به اتفاق ‌ آرا آن را تصویب کردند.

Image caption افضلشاه شادی یف از نام هنرمندان از نامزدی امامعلی رحمان حمایت کرد

محمدسعید عبیدالله‌اف، شهردار دوشنبه و رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان، در پایان جلسه داوطلبانه سخنرانی کرد و از امامعلی رحمان به عنوان رهبری که ثبات و امنیت و آزادی، از جمله آزادی سخن را فراهم کرده است، نام برد.

وی از جمله گفت: "اگر علم امروزه جهانی، نه فقط علم تاجیکستان، قدرت آن را می‌داشت که در همین تالار، قلب هر یک ما و شما را افاده می‌کرد، مضمون و مندرجه قلب هر یک ما را از نگاه وطن‌دوستی، میهنپروری، صمیمیت انسانی، اگر بازتاب می‌داد، اولین جا نصیب امامعلی رحمان‌ بود. "

در همین حال، رسانه‌های محلی خبر داده‌اند که امامعلی رحمان، روز 3 اکتبر در جریان سفرش به شهر وحدت به ساکنان این منطقه گفته است که در باره پیشنهاد نامزدیش به مقام پرزیدنتی هنوز رضایت نداده است و در صورت پیشنهاد شدن هم "مردم تاجیک می‌دانند که کی را انتخاب نمایند."

بنا به گزارش خبرگزاری "آزادگان"، او گفته است: "در باره شخصیت من اگر گپ رود، من فکر می‌کنم، مردم کشور خوب و بد، رفتار نیک و زشت را می‌فهمند. من دست بالای قانون اساسی تاجیکستان مانده، سوگند یاد نموده‌ام که به قانون‌شکنی راه نمی‌دهم. من حالا وکالتم هست."

امامعلی رحمان دستیابی به صلح و وحدت ملی را از بزرگترین دستاوردهای تاجیکان در 20 سال اخیر عنوان کرده و در سخنرانیهایش بر نقش خود در استقرار ثبات و رشد اقتصادی کشور اشاره‌ها کرده است.

منصبداران سابق

حزب حاکم خلق دموکرات که رهبری آن را آقای رحمان به عهده دارد، در سال 1994 تأسیس یافته و تا سال 1997 "حزب خلقی تاجیکستان" نام داشت.

Image caption آقای عبیدالله‌اف ضمن سخنرانی در پایان جلسه حزبی از امامعلی رحمان به عنوان شایسته ترین نامزد ستایش کرد

گفته می‌شود، بخش اعظمی از اعضای این حزب مقامهای حزب کمونیست سابق و منصبدارانی هستند که پس از فروپاشی شوروی و کمرنگ شدن نفوذ کمونیسم به این حزب پیوسته‌اند.

نمایندگان این حزب در پارلمان فعلی تاجیکستان اکثریت از 63 کرسی پارلمان را دارند. مجالس محلی این کشور نیز عمدتا از جمله نمایندگان این حزب تشکیل شده‌اند.

احزاب مخالف ادعا دارند که حزب حاکم در انتخابات قریب الوقوع احتمالا از ظرفیت مقامات محلی و منابع مالی کارخانه و شرکتها استفاده خواهد کرد. هرچند ، مسئولان حزب خلق دموکرات این ادعا را پیوسته رد می‌کنند.

در انتخابات پارلمانی سال 2010 حزب خلق دموکرات اجرای طرحهای انرژی و ارتباطات را شعار خود قرار داده و از این راه بالا بردن سطح زندگی مردم را وعده داده بود.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان روز 6 نوامبر، مصادف با روز قبول قانون اساسی تاجیکستان برگزار شود.

فعلاً 7 نفر، آینهال بابانظراوا، حقوقدان سرشناس از اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان، سعیدجعفر عثمان اف، رهبر حزب دموکرات، اسماعیل طلبک اف از حزب کمونیست، عالم بابایف، رهبر حزب اصلاحات اقتصادی، عبدالحلیم غفاراف، رهبر حزب سوسیالیست، طالب بخاری یف از حزب کشاورزی و امامعلی رحمان از حزب حاکم خلق دموکرات، سازمان جوانان و فدراسیون اتحادیه‌های صنفی تاجیکستان نامزد شده‌اند.

مطالب مرتبط