تعطیلی دولت آمریکا سفر اوباما به آسیا را لغو کرد

تابلویی که از تعطیلی موقت دولت آمریکا خبر می دهد
Image caption بخش‌هایی از دولت آمریکا از روز سه‌شنبه و در پی تصویب نشدن بودجه سالانه این دولت در کنگره، به طور موقت تعطیل شده است

کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ناچار شده است به علت تعطیلی دولت این کشور، سفرهای آسیایی خود از جمله شرکت در اجلاس آتی آیپک در برونئی را لغو کند.

علت این تصمیم که روز جمعه (چهارم اکتبر - ۱۲ مهر) اعلام شد، مشکلات هماهنگی برای سفرهای خارجی رئیس جمهوری بر اثر تعطیلی موقت دولت، عنوان شده است.

بخش‌هایی از دولت آمریکا از روز سه‌شنبه و در پی تصویب نشدن بودجه سالانه این دولت در کنگره، به طور موقت تعطیل شده است.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت‌خارجه اندونزی به بی‌بی‌سی گفت آقای اوباما در پی این تغییر برنامه در تماسی تلفنی با رئیس جمهوری اندونزی سوسیلو بامبانگ یودهویونو مراتب تاسف خود از لغو این سفر را اعلام کرده است.

قرار است جان‌ کِری، وزیر خارجه آمریکا به نیابت باراک اوباما راهی اجلاس آتی آسیا- اقیانوسیه (آیپک) در شهر بالی اندونزی و اجلاس شرق آسیا شود که قرار است در کشور برونئی برگزار شود.

دربیانیه‌ای که کاخ سفید در پی لغو این سفر منتشر کرده، آمده است: "تعطیلی دولت که کاملا اجتناب پذیر بود" منجر به ناتوان شدن دولت در کار آفرینی از طریق معرفی قابلیت‌های صادراتی و نیز حضور در یکی از پر رونق‌ترین بازارهای جهان شده است.

مطابق برنامه قبلی قرار بود سلسله سفرهای شرق آسیایی آقای اوباما از روز شنبه (پنجم اکتبر - ۱۲ مهر) آغاز شود و وی علاوه بر برونئی و اندونزی از کشورهای مالزی و فیلیپین هم دیدار کند.

مطالب مرتبط