لیبی در مورد عملیات آمریکا در این کشور توضیح خواست

Image caption ابو انس الیبی از اعضای بلند پایه گروه القاعده بود

علی زیدان، نخست وزیر لیبی از مقامات آمریکا خواسته است که در مورد عملیات نظامی نیروهای ویژه این کشور در طرابلس و دستگیری فردی که گفته می شود تحت تعقیب بوده، توضیح دهند.

رسانه‌های آمریکایی امروز (شنبه ۵ اکتبر- ۱۴ مهر) اعلام کردند که نیروهای نظامی آمریکایی در جریان عملیاتی در لیبی موفق شدند ابو انس الیبی از اعضای بلند پایه گروه القاعده را بازداشت کنند.

گفته شده که این فرد در حملات القاعده به سفارتخانه های آمریکا در شرق آفریقا در سال ۱۹۹۸ دست داشته است.

دفتر نخست وزیری لیبی در بیانیه‌ای گفته است: "دولت این کشور اخبار مربوط به ربودن یک شهروند لیبایی را که تحت تعقیب آمریکا بود، دنبال می کند."

در این بیانیه همچنین تاکید شده که دولت لیبی از زمان شنیدن این خبر خواسته است تا مقامات آمریکا در این باره توضیحاتی ارائه دهند.

انتشار این بیانیه سوالاتی را مبنی بر این که لیبی تا چه حد از انجام این عملیات اطلاع داشته، ایجاد کرده است.

شبکه خبری سی ان ان پیشتر به نقل از یک مقام آمریکایی گفته بود که لیبی در جریان انجام این عملیات قرار داشته است.

همزمان، گزارش هایی درباره عملیات کماندوهای نیروی دریایی آمریکا در سومالی برای بازداشت یکی از فرماندهان ارشد گروه الشباب هم منتشر شده است.

وزارت دفاع آمریکا با تایید عملیات نظامیان این کشور در سومالی از انتشار اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.

در ارتباط با این حمله، نخست وزیر سومالی به خبرنگاران گفت که "ما با جهان و کشورهای همسایه در جنگ علیه گروه الشباب همکاری می کنیم."

پیشتر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در مورد این اقدام آمریکا گفت که عملیات نیروهای ویژه این کشور در لیبی و سومالی نشان دهنده اراده جدی دولت آمریکا بر دستگیری عاملان فعالیت‌های تروریستی است.

آقای کری همچنین افزود که آمریکا در جنگ علیه تروریسم نرمش نشان نخواهد داد.

مطالب مرتبط