'۵۰ کشته' در درگیری هواداران محمد مرسی با پلیس مصر

Image caption درگیری‌های امروز نگرانی از موج تازه‌ای از خشونت را در میان بسیاری ایجاد کرده است

تظاهرات طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر به مناسبت چهلمین سالگرد نبرد اعراب و اسرائیل در شهرهای مختلف مصر از جمله در قاهره به درگیری با نیروهای لباس شخصی و پلیس منجر شده و بنها به گزارش ها دست کم ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

همچنین گفته می شود که در این درگیری‌ها بیش از ۲۴۰ نفر زخمی شده‌اند.

بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای اخوان المسلمین در قاهره جایی که بیشترین کشته ها در آن گزارش شده دستگیر شدند.

پلیس با شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی هواداران محمد مرسی را که سعی داشتند به میدان تحریر قاهره برسند متفرق کرده و آنها به سمت منطقه الدقی فرار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای لباس شخصی و پلیس هواداران مرسی را تعقیب کرده و با خشونت با آنها رفتار کرده و عده ای را دستگیر کرده‌اند.

در شبرالخیمه و مانیال نیز درگیری‌هایی گزارش شده است.

در منطقه مرفه جاردن سیتی در مرکز قاهره بعضی از تظاهرکنندگان برای فرار از گاز اشک آور و پلیس به رود نیل پریده‌اند، اما مأموران پلیس با قایق‌ آنها را دستگیر کرده‌اند.

طرفداران محمد مرسی اعلام کرده بودند که این سالگرد را با تظاهرات گسترده علیه کودتای نظامی گرامی خواهند داشت.

بجز قاهره در شهر دلگا در مرکز مصر به گفته مقامات بیمارستانی یک نفر از طرفداران محمد مرسی در درگیری‌ها کشته شده اما هنوز روشن نیست علت اصلی این درگیری چه بوده است.

ارتش سازماندهی تظاهرات اصلی در میدان قاهره را بر عهده داشته و اعلام کرده بود مانع از رسیدن طرفداران محمد مرسی به میدان تحریر خواهد شد. این در حالیست که هواداران ارتش از دیشب در میدان تحریر حضور داشتند.

طرفداران ارتش با عکسهای عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش در میدان تحریر جمع شدند و جنگنده‌های ارتش هم بر فراز این میدان پرواز می‌کنند.

با وجود مخالفت ارتش، جنبش تمرد برای حضور مخالفان ارتش در خیابانها فراخوان داده است. محمد بدر، رهبر این جنبش از تمام مردم مصر خواسته تا در میدان‌های تمام شهرهای مصر تجمع کنند و نشان دهند که اجازه نمی‌دهند "انقلاب به سرقت رود".

تظاهرات امروز نگرانی هایی را درباره دور تازه ای از خشونت و ناآرامی برانگیخته بویژه آنکه در روزهای گذشته رسانه های دولتی بر التهاب اوضاع دامن زده اند.

حازم ببلاوی، نخست وزیر مصر در پیامی که از تلویزیون پخش شد از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند بخصوص اکنون که کشور در حال گذر از بحران است: "در این روزهای سرنوشت‌ساز تمام مصریان باید با هم متحد بمانند و به آینده خوش‌بین و مطمئن باشند."

وزارت کشور مصر هشدار داده با هر نوع خشونت بشدت مقابله خواهد کرد و هشدار داده از اعمالی که ممکن است جشنهای ششم اکتبر را مختل کند پرهیز شود.

امروز در مصر به مناسبت یادبود جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ تعطیل رسمی است. این جنگ در مصر جنگ اکتبر یا جنگ تشرین (پاییز) و در اسرائیل نبرد یوم‌کیپور نامیده می‌شود.

مطالب مرتبط