انفجار در مرکز مبارزه با فلج اطفال در پاکستان

مجروح حمله واکسیناسیون کودکان
Image caption در برخی از مناطق سنتی پاکستان به واکسیناسیون کودکان با سوء‌ظن و به عنوان تلاش از سوی غرب برای مقابله با کودکان مسلمان نگاه می‌شود

دست کم دو نفر از جمله یک مأمور پلیس در اثر انفجاری در پیشاور، مرکز ایالت خیبر پختونخوا در شمال غرب پاکستان، کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها هدف این انفجار یک محل مبارزه با فلج اطفال بوده است.

پیشتر اعلام شده بود که در اثر این حادثه شش نفر کشته شدند اما پلیس این آمار را رد کرد.

تعدادی نیز بر اثر این انفجار مجروح شده‌اند.

به گفته مقامات پلیس، انفجار از طریق کنترل از راه دور صورت گرفته است.

پاکستان از جمله معدود کشورهایی است که هنوز فلج اطفال در آن ریشه کن نشده و شایع است.

پیشتر نیز تعدادی از مددکاران اجتماعی مبارزه با فلج اطفال در پاکستان در نقاط مختلف این کشور در اثر حمله ستیزه جویان کشته شده اند و به همین دلیل در مواردی سازمان‌های ملی و بین‌المللی فعال در مبارزه با فلج اطفال در پاکستان، فعالیت خود را به طور موقت به حالت تعلیق در آورده‌اند.

در برخی از مناطق سنتی پاکستان به واکسیناسیون کودکان با سوء‌ظن و به عنوان تلاش غرب برای مقابله با کودکان مسلمان نگاه می‌شود.

از سوی دیگر به دنبال فاش شدن نقش دکتر شکیل آفریدی در شناسایی محل اختفای بن لادن که از طریق یک برنامه ساختگی واکسیناسیون انجام شد، بسیاری از ستیزه جویان به طرح های مختلف واکسیناسیون مظنون شده اند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)،در یک طرح ساختگی واکسیناسیون هپاتیت از طریق دکتر آفریدی، موفق شد از محل اختفای بن‌لادن اطمینان یابد.

بن لادن، رهبر گروه القاعده کوتاه زمانی پس از این تلاش‎‌ها در ابیت آباد پاکستان در نزدیکی اسلام آباد پایتخت، کشته شد.

مطالب مرتبط