آمریکا از حکومت بشار اسد بدلیل همکاری در نابودی سلاح‌های شیمیایی تقدیر کرد

Image caption جان کری و سرگی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه امروز در اندونزی دیدار کردند

جان کری که برای شرکت در اجلاس همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اِیپِک) به اندونزی سفر کرده در واکنش به آغاز روند نابودی سلاح‌های شیمیایی در سوریه، حکومت بشار اسد را بدلیل پیروی از قطعنامه سازمان ملل شایسته تقدیر دانست.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در حاشیه این اجلاس گفت:" ما از روسیه بدلیل همکاری و از سوریه بدلیل تبعیت [از قطعنامه سازمان ملل] قدردانی می‌کنیم."

آقای کری سرعت آغاز کار را بی سابقه دانست و گفت "اینکه دیروز، یکشنبه یعنی یک‌هفته پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل، مقداری از سلاح‌های شیمیایی نابود شده بی‌اندازه مهم است."

وزیر خارجه آمریکا گفت: "صادقانه باید بگویم این اعتباری برای رژیم بشار اسد است. شروع کار بسیار خوب بوده و ما از شروع خوب استقبال می کنیم."

این قطعنامه پس از آن صادر شد که در درگیری‌های دولت سوریه با مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده شد و این اعتراض شدید جامعه بین‌المللی را برانگیخت.

بر اساس گزارش بازرسان سازمان ملل روز سی‌ام مرداد در غوطه در نزدیکی دمشق از گاز سارین استفاده شده است و باعث مرگ صدها نفر شده است.

پیش از آن نیز استفاده از سلاحهای شیمیایی گزارش شده و هم نیروهای دولتی و هم مخالفان به استفاده از این سلاح‌ها متهم شده بودند هر چند که هر دو طرف این موضوع را تکذیب می کنند.

بنابر تخمین‌ها سوریه حدود هزار تن سلاح شیمیایی از جمله گاز اعصاب سارین و مواد تاول زا مثل گاز خردل ذخیره کرده است که آنها را می توان با هواپیما، موشک بالیستیک و توپخانه راکتی به کار گرفت.

نابودی این ذخیره سلاح شیمیایی در سوریه زیر نظر گروهی از کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) انجام می‌گیرد.

این نخستین باری است که از این سازمان که مقر آن در لاهه است خواسته شده تا بر نابودی سلاح‌های شیمیایی نظارت داشته باشد.

یکی از مقامات این سازمان دیروز (یکشنبه چهاردهم مهر) گفت: "اولین روز تخریب و خنثی سازی به پایان رسیده و به کلاهک‌های موشکی، بمب و نیز واحدهای متحرک و ثابت ترکیب و ذخیره مواد شیمیایی نیز رسیدگی شده است. کار فردا و روزهای آینده ادامه پیدا خواهد کرد."

بر اساس توافقی که بین آمریکا و روسیه صورت گرفت حکومت سوریه اطلاعات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را در اختیار این سازمان قرار داد و از دولت سوریه خواسته شد تا عهدنامه ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی بپیوندد.

نابودی این سلاح ها با دشواری هایی روبرو است بویژه آنکه برخی از مخازن این سلاح‌ها در مناطقی قرار دارد که محل درگیری نیروهای دولتی و شورشیان است.

مطالب مرتبط