تحقیق از سارکوزی در ارتباط با دریافت مخفیانه پول نقد متوقف شد

منابع آگاه قضایی در فرانسه می گویند تحقیقات جنایی در باره نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه در ارتباط با ادعای دریافت مخفیانه پول در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۷ از ثروتمندترین زن این کشور متوقف شده است.

نام آقای سارکوزی از لیست کسانی که باید در ارتباط با ماجرای بتانکور در دادگاه حاضر شوند کنار گذاشته شده است.

او بازدید از لیلیان بتانکور – که ادعا می شود از لحاظ روحی در وضعیتی شکننده است – برای گرفتن پول را رد کرده است. خانم بتانکور، وارث شرکت لورئال، تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی است.

این تصمیم می تواند راه را برای آقای سارکوزی، ۵۷ ساله، برای شرکت در انتخابات در سال ۲۰۱۷ باز کند.

هرچند آقای سارکوزی در جریان انتخابات ۲۰۱۲ محبوبیت نداشت اما نظرسنجی ها نشان می دهد که او اکنون می تواند فرانسوا اولاند رئیس جمهور فعلی را شکست دهد.

او پیشتر در سال جاری گفت که او ممکن است برای "نجات" فرانسه از "فاجعه اقتصادی" تحت رهبری آقای اولاند مجبور شود به رقابت سیاسی بازگردد.

"پول نقد در پاکت"

کلر تیبوت حسابدار خانم بتانکور گفته است که او ۱۵۰ هزار یورو نقد از حسابش کشید که قرار بود در جریان انتخابات سال ۲۰۰۷ به حزب محافظه کار یو ام پی آقای سارکوزی داده شود. او در آن سال برنده شد.

سقف پرداخت کمک فردی در مبارزات انتخابات در فرانسه ۴۶۰۰ یورو در سال است.

خانم بتانکور شهادت داد که آقای سارکوزی در جریان مبارزات انتخابات ۲۰۰۷ به طور منظم به او سر می زد.

اما آقای سارکوزی اصرار داشت که او در آن سال فقط یک بار خانم بتانکور را دید.

آن پرونده در ماه مارس شاهد تحولی چشمگیر بود، زمانی که قاضی آقای سارکوزی و خانم بتانکور را برای دیداری رو در رو احضار کرد. پس از آن بود که اتهامات اولیه علیه رئیس جمهور سابق تنظیم شد.

او به بهره برداری از خانم بتانکور به خاطر قبول پول نقد از او در زمانی که وضعیتش متزلزل بود متهم شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که خانم بتانکور که اکنون ۹۰ سال دارد از سال ۲۰۰۶ مبتلا به فراموشی بوده است.

گزارش می شود که ده نفر هنوز در ارتباط با این پرونده با محاکمه روبرو هستند.

به گزارش روزنامه لوموند اریک وورت دستیار مبارزات انتخاباتی سابق آقای سارکوزی و خزانه دار یو ام پی که بعدا وزیر بودجه شد در میان آنها است.

کارکنان خانم بتانکور می گویند که آقای وورت چندین بار برای گرفتن پاکت هایی پر از پول نقد از خانه او بازدید کرد. او این مساله را تکذیب می کند.

هرگز ادعا نشده است که آقای سارکوزی شخصا پول دریافت کرده بود.

او هنوز در پرونده های دیگر موضوع تحقیق است از جمله در ارتباط با این ادعا که در همان انتخابات از معمر قذافی رهبر سابق لیبی پول گرفته بود؛ اتهامی که به شدت رد می کند.

مطالب مرتبط