تظاهرات معلمان در دو شهر بزرگ برزیل به خشونت کشیده شد

معلمان برزیلی دو ماه است که برای افزایش حقوق خود دست به تظاهرات می‌زنند
Image caption معلمان برزیلی دو ماه است که برای افزایش حقوق خود دست به تظاهرات می‌زنند

تظاهرات معلمان برزیلی در سائوپائولو و ریو دو ژانیرو با درگیری‌های خشونت‌آمیز میان گروهی از معترضان و پلیس به پایان رسیده است.

تظاهرکنندگان خواهان حقوق و شرایط کاری بهتر برای معلمان بودند.

مرکز ریو دو ژانیرو شاهد حضور هزاران معترض به سیاست‌های آموزشی دولت بود که به طور مسالمت‌آمیز دست به تجمع زده بودند اما با حضور گروه کوچک اما خشن افرادی که صورت‌های خود را پوشانده بودند، این تجمع به خشونت کشیده شد.

این گروه تلاش کردند وارد چند ساختمان شوند و دفتر یک بانک برزیلی را به طور کامل نابود کردند. آنها همچنین شیشه‌های ساختمان‌ها و خودروها را شکستند و دستگاه‌های خودپرداز بانکی را از بین بردند.

تظاهرات در سائو پائولو در حمایت از معلمان نیز با درگیری با نیروهای پلیس به پایان رسید. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

خبرنگار بی بی سی در ریو دو ژانیرو می‌گوید طی ماه‌های اخیر، بارها تظاهرات ضد دولتی در برزیل برگزار شده اما تا کنون هیچ تظاهراتی این چنین خشونت‌آمیز نبوده است.

وضعیت امنیتی برزیل به چالشی برای شهرهای این کشور که سال آینده میزبان جام جهانی خواهند بود، تبدیل شده است.

معلمان برزیلی دو ماه است که برای افزایش حقوق خود دست به تظاهرات می‌زنند. پیش از خشونت‌ها، نزدیک به ۵۰ هزار نفر در حمایت از آنها دست به تظاهرات زدند اما پلیس می‌گوید ده هزار نفر در این تظاهرات حضور داشتند.

مطالب مرتبط