چند صد هزار نفر در تشییع جنازه روحانی یهودی شرکت کردند

خاخام یوسف
Image caption عوادیا یوسف یکی از رهبران برجسته مذهبی و سیاسی اسرائیل توصیف شده است

چند صد هزار نفر در مراسم تشییع جنازه یک رهبر دینی و سیاسی اسرائیل شرکت کردند.

روز گذشته مراسم تشییع جنازه عوادیا یوسف، از خاخام‌های برجسته یهودی و پایه‌گذار حزب مذهبی شاس، در بیت المقدس برگزار شد و به گفته پلیس اسرائیل حدود هفتصد هزار نفر در "بزرگترین مراسم تشییع جنازه در اسرائیل" حضور داشتند.

شیمون پرز، رئیس جمهور و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از جمله شرکت‌کنندگان در این مراسم بودند.

طبق سنت‌های مذهبی یهودیان، تشییع جنازه خاخام یوسف در روز درگذشت او برگزار شد اما جمعیت سوگوار تا ساعاتی از شب گذشته همچنان به عزاداری ادامه می‌دادند.

عوادیا یوسف در سن نود و سه سالگی درگذشت و مقامات سیاسی و مذهبی اسرائیل با صدور بیانیه‌هایی، از درگذشت او ابراز تاسف کردند.

یهودیان متدین در جامه‌های عزاداری وانت حامل جسد خاخام یوسف را احاطه کرده بودند و به دلیل کثرت جمعیت، خیابان‌های مسیر حرکت این وانت به روی ترافیک بسته بود.

خاخام یوسف از مفسران مشهور تورات و از فقهای برجسته یهود بود و همچنین به عنوان رهبر معنوی حزب مذهبی شاس، یک شخصیت سیاسی متنفذ محسوب می‌شد.

او حزب شاس را در سال ۱۹۸۴ پایه‌گذاری کرد تا زمینه‌ای مساعد را برای گسترش فعالیت یهودیان مهاجر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در صحنه سیاست اسرائیل فراهم کند.

تا آن زمان، تشکیلات سیاسی و نهادهای مهم دینی اسرائیل عمدتا تحت تسلط یهودیان اشکنازی قرار داشت که از کشورهای اروپایی به اسرائیل مهاجرت کرده بودند و قدرت سیاسی را در دست داشتند.

از زمان تشکیل شاس، این حزب به عنوان شریک اقلیت در تعدادی از دولت‌های ائتلافی اسرائیل شرکت داشته و به همین جهت، اهمیت قابل توجهی در صحنه سیاسی اسرائیل یافته است. شاس در کابینه قبلی بنیامین نتانیاهو هم حضور داشت اما عضو دولت ائتلافی جدید او نیست.

فعالیت سیاسی

Image caption پرز و نتانیاهو از جمله مقامات شرکت کننده در مراسم تشییع جنازه بودند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، با ابراز "اندوه عمیق" از درگذشت عوادیا یوسف و او را "یکی از برجسته‌ترین فقهای عصر ما" توصیف کرد.

نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای، این روحانی یهودی را "مربی دهها هزار نفر" توصیف کرد و گفت که "یهودیان یکی از داناترین مردان این نسل را از دست داده‌اند."

عوادیا یوسف با اسم اصلی عبدالله یوسف در عراق متولد شده بود و با ورود به صحنه سیاست، در صدد افزایش حضور یهودیان منطقه در اسرائیل برآمد.

در عین حال، برخی اظهارات او در مورد اعراب، یهودیان لائیک، لیبرال‌ها، زنان و همجنس‌گرایان جنجال‌آفرین شد و انتقادات تندی را در پی آورد.

او در سخنانی در سال ۲۰۱۰، اعراب فلسطینی را "مار در آستین" توصیف کرد و در مورد محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت که آرزو دارد این فرد "از صحنه گیتی محو شود."

وی در عین حال همواره از سیاستمداران اسرائیلی می‌خواست تا به مذاکرات صلح با فلسطینیان ادامه دهند و هنگام رای‌گیری در پارلمان اسرائیل در مورد توافقنامه صلح اسلو بین اسرائیل و فلسطینیان، با رای ممتنع حزب شاس، زمینه تصویب این توافقنامه را فراهم آورد.

محمود عباس، رهبر فلسطینیان در ملاقات با گروهی از نمایندگان پارلمان اسرائیل در مقر تشکیلات خودگردان در رام الله، از آنان خواست تا مراتب تسلیت او را به خانواده خاخام یوسف ابلاغ کنند.

اسحاق یوسف، فرزند عوادیا یوسف، رهبر روحانی سفاردی‌های اسرائیل است.

یهودیان سفاردی از اعقاب یهودیان ساکن اسپانیا و پرتغال هستند که از اواخر قرن پانزدهم میلادی، به دلیل فشارهای ناشی از تفتیش عقاید به سرزمین‌های عثمانی گریختند و روش‌های خاص خود را برای اجرای مناسک دینی دارند.

مطالب مرتبط