اوباما جمهوری خواهان را به 'اخاذی' متهم کرد

اوباما
Image caption رئیس جمهور آمریکا جمهوری خواهان را متهم کرد که به جای ارائه هر گونه پیشنهاد جدی برای حل مشکلات پیش آمده، به وقت کشی پرداخته اند تا قدرت چانه زنی بیشتری پیدا کنند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با متهم کردن جمهوری خواهان به "اخاذی" از دولت بر سر سقف بدهی دولت گفت که حاضر به مذاکره با نمایندگان حزب جمهوریخواه در مورد اختلافات دوجانبه است اما نه تا وقتی که آنها به "تهدید" اقتصاد ایالات متحده ادامه می‌دهند.

آقای اوباما با هشدار در مورد عواقب عدم همکاری کنگره بر سر سقف بدهی دولتی گفت که در صورتی که این همکاری صورت نگیرد دولت آمریکا قادر به انجام تعهدات مالی خود نخواهد بود و اقتصاد در معرض "رکود بسیار شدید" قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور ایالات متحده جمهوریخواهان را متهم کرد که تاکنون، به جای ارائه هر گونه پیشنهاد جدی برای حل مشکلات پیش آمده، به وقت کشی پرداخته اند تا قدرت چانه زنی بیشتری پیدا کنند.

این اظهارات، ساعاتی پس از مکالمه تلفنی جان بینر سخنگوی مجلس نمایندگان و باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده مطرح شد.

به گزارش رویترز، در این مکالمه تلفنی هم آقای اوباما گفته بود که به محض آنکه دولت آمریکا بتواند فعالیت خود را از سر بگیرد و خطر ورشکستگی دولت منتفی شود، آمده مذاکره با جمهوری خواهان خواهد بود.

در پی این مکالمه، جمهوری خواهان پیشنهاد کردند که کارگروهی متشکل از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برای مذاکره راجع به از سرگیری فعالیت دولت و افزایش سطح استقراض مجاز تشکیل شود اما این پیشنهاد، بلافاصله از سوی دموکرات ها رد شد.

بن بست در تصویب بودجه

اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تصویب بودجه جدید دولت را به تعویق اجرای اصلاحات بیمه های درمانی باراک اوباما مشروط کرده است.

کاخ سفید با خودداری از پذیرش این شرط گفته بود تا زمانی که کنگره بودجه موقت دولت را تصویب نکند، با جمهوریخواهان بر سر بودجه مذاکره نخواهد کرد.

باراک اوباما سه شنبه گذشته در سخنانی که از شبکه‌های رادیو و تلویزیون آمریکا کشور پخش شد، اعلام کرد که به دلیل تصویب نشدن لایحه بودجه دولت فدرال در کنگره آن کشور، نهادهای دولتی امکان ادامه فعالیت و ارائه خدمات را ندارند. او کنگره را متهم کرد که به وظیفه خود در تصویب لایحه بودجه عمل نکرده است.

پیشتر، دفتر ریاست جمهوری آمریکا به نهادهای دولت فدرال اعلام کرده بود که منابع مالی لازم برای ادامه فعالیت آنها در اختیار دولت قرار نگرفته و باید خود را "تعطیل محسوب کنند." تعطیلی دولت باعث خانه نشین شدن حدود یک سوم از کارکنان دولت فدرال شده است.

بخش دیگری از اختلاف نظر مالی ایجاد شده میان دولت و کنگره آمریکا، بر سر سطح استقراض دولت ایالات متحده است.

باراک اوباما در تلاش بوده است که سقف مجاز برای استقراض وزارت خزانه داری را افزایش دهد که این موضوع با مخالفت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان رو به رو شده است.

قانون بودجه حاوی مجوز وضع و اخذ مالیات و هزینه کردن آن است و در نتیجه، میزان استقراض لازم دولتی برای تامین کسری بودجه را هم معین می‌کند و تصویب نشدن لایحه بودجه، به معنی آن است که دولت آمریکا دیر یا زود برای پرداخت بهره و اصل اوراق قرضه دولتی با مشکل مواجه خواهد شد.

در عین حال، بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره باید هر سال سقف مجموعه بدهی های دولتی را نیز تعیین کند تا به این ترتیب، امکان استقراض دولت برای تامین کسری بودجه سالانه فراهم آید. این مصوبه به قانون "تعیین سقف بدهی دولت" شهرت دارد و عملا، اجرای قانون بودجه مصوبه کنگره را امکانپذیر می کند.

قرار است روز ۱۷ اکتبر، خزانه داری آمریکا مبلغ یکصد و بیست میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های دولتی استقراض کند و تصویب نشدن سقف بودجه، عملا مانع از آن می شود که دولت بتواند پرداخت هایی را که برعهده دارد، از جمله بازپرداخت اصلی بدهی های قبلی را انجام دهد.

مطالب مرتبط