هشدار رئیس ام‌آی‌فایو درباره اسلام‌گرایان افراطی در بریتانیا

Image caption آقای پارکر گفته که گروه‌های افراطی سنی در سوریه، در پی حمله به کشورهای غربی بوده‌اند

رئیس سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا می‌گوید "چندین هزار" اسلام‌گرای افراطی در این کشور، فضای عمومی بریتانیا را هدف مناسبی برای حملات خود می‌دانند.

اندرو پارکر، رئیس ام‌آی‌فایو، گفته است که شبکه القاعده و وابستگان آن در پاکستان و یمن "مستقیم‌ترین و فوری‌ترین تهدیدها برای بریتانیا هستند".

او همچنین درباره خطر از جانب اعضای گروه‌های شورشی سوریه هم هشدار داده است.

رئیس سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا، MI5، در نخستین نطق علنی خود از زمان تصدی این سمت در آوریل امسال، این سخنان را گفته است.

به گفته آقای پارکر، سرویس‌های اطلاعاتی باید به شیوه‌های ارتباطی بسیاری که اکنون مورد استفاده "تروریست‌ها" است، دسترسی داشته باشند.

او ۳۰ سال است که در این سرویس اطلاعاتی کار می‌کرده است.

آقای پارکر پیش از انتصاب به این سمت، معاون این سازمان و پیش از آن هم مدیر اداره ضد تروریسم بود که در جریان بمب‌گذاری‌های سال ۲۰۰۵ میلادی در لندن، فرمانده عملیات امنیتی بود.

اندرو پارکر در سخنان خود با اشاره به بحران جاری سوریه گفته است که بخش رو به فزونی از پرونده‌های ام‌آی‌فایو درباره افرادی است که از بریتانیا عازم سوریه می‌شوند تا آن‌جا بجنگند.

آقای پارکر یادآوری کرده است که گروه‌های افراطی سنی در سوریه، در پی حمله به کشورهای غربی بوده‌اند.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه امنیتی، می‌گوید در ماه‌های گذشته این نگرانی برای دولت مطرح بوده است که جهادی‌های مستقر در بریتانیا، روزی از جبهه نبرد در سوریه بازگردند و مهارت‌های تازه خود را علیه مردم بریتانیا استفاده کنند.

'ده‌ها هزار روش ارتباطی'

آقای پارکر گفته است: "تروریست‌ها می‌توانند به ده‌ها هزار روش با یکدیگر ارتباط داشته باشند؛ از جمله، از طریق ای‌میل، تلفن اینترنتی، ارتباط از داخل محیط بازی‌های رایانه‌ای، شبکه‌های اجتماعی مجازی، اتاق‌های چت، سرویس‌های پنهان‌کردن هویت کاربران و بی‌شمار برنامه‌های گوشی‌های تلفن هوشمند".

رئیس ام‌آی‌فایو در اشاره به شریک این سازمان، ستاد فرماندهی ارتباطات دولت بریتانیا، گفته که برای این سازمان ضروری بوده است توانایی دسترسی به ارتباطات بین تروریست‌ها را در اختیار داشته باشد.

در ماه‌های گذشته با انتشار اسنادی که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سیا آنها را فاش کرد، مقامات اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا با فشار افکار عمومی و رسانه‌ها مواجه بوده‌اند تا درباره میزان دسترسی به اطلاعات شهروندان توضیح دهند.

اندرو پارکر بدون نام‌بردن مستقیم از آقای اسنودن که اکنون به روسیه پناهنده شده، گفته است: "این که توانایی‌ها و محدودیت‌های تفرندهای اطلاعاتی ستاد فرماندهی ارتباطات دولت بریتانیا منتشر شود، لطمه عظیمی می‌زند".

او گفته است چنین کاری، "به تروریست‌ها امتیاز می‌دهد".

رئیس ام‌آی‌فایو گفته که به نظرش تهدیدهای تروریستی بدتر از قبل نشده‌اند ولی "پراکنده‌تر، پیچیده‌تر و بیشتر قابل‌پیش‌بینی" شده‌اند.

مطالب مرتبط