الهام علی‌اف در انتخابات ریاست‌جمهوری آذربایجان 'پیروز' شد

آقای علی‌اف به حدی از پیروزی خود مطمئن بوده که برای این انتخابات دست به تبلیغات و مبارزات انتخاباتی نزد.
Image caption آقای علی‌اف به حدی از پیروزی خود مطمئن بوده که برای این انتخابات دست به تبلیغات و مبارزات انتخاباتی نزد

مردم جمهوری آذربایجان امروز چهارشنبه، ۹ اکتبر به صندوق‌های رای رفتند تا رئیس‌جمهوری جدید این کشور را انتخاب کنند.

نظرسنجی های پس از رای گیری در جمهوری آذربایجان نشان می‌دهد که الهام علی‌اف برای یک دوره دیگر به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور انتخاب شده است.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید آقای علی‌اف به حدی از پیروزی خود مطمئن بوده که برای این انتخابات دست به تبلیغات و مبارزات انتخاباتی نزد.

جمیل حسنلی، رقیب اصلی آقای علی‌اف ۶۱ سال دارد و یک تاریخدان است. پنج نماینده مجلس و دو مخالف کمتر شناخته شده دولت نیز در میان کاندیداها قرار دارند.

منتقدان می‌گویند برخی از این کاندیداها از سوی دولت به میدان آورده شده‌اند تا آرای مخالفان را کم کنند.

فعالان مخالف دولت عکس‌ها و ویدئوهایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد افرادی هر کدام چندین رای را به داخل صندوق‌ها می‌ریزند. البته هیچ کدام از این موارد قابل تائید نبوده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید انتظار نمی‌رود هیچ یک از این کاندیدها بتوانند چالشی را متوجه الهام علی‌اف کنند. به گفته ناظران، آقای علی‌اف، همه منابع حکومتی را در اختیار دارد.

ناظران بین‌المللی فضای پپش از انتخابات را آمیزه‌ای از بی‌تفاوتی و رعب و وحشت توصیف کرده‌اند.

الهام علی‌اف در اوت ۲۰۰۳ و دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری از سوی حیدر علی‌اف، پدرش به سمت نخست وزیری این کشور منصوب شد. در اکتبر همان سال حیدر علی‌اف به دلیل بیماری از سمت خود کناره گیری کرد و در انتخابات الهام علی‌اف توانست با بیش از هفتاد درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید انتخاب شود. پدر او از سال ۱۹۹۳ حکومت را در دست داشت.

آقای علی‌اف در سال ۲۰۰۹ برای باقی ماندن در قدرت دست به تغییر قانون اساسی زد و محدودیت دو دوره ریاست‌جمهوری را لغو کرد.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند دولت آذربایجان پیش از برگزاری انتخابات، دست به سرکوب شدید مخالفان و منتقدان زد.

فعالیت‌های سیاسی در جمهوی آذربایجان به دقت از سوی سازمان‌های اطلاعاتی زیر نظر گرفته می‌شوند و رسانه‌ها نیز تحت کنترل هستند.

در دوران حکومت الهام علی‌اف، این کشور به دلیل داشتن منابع نفتی و گازی توانسته رشد اقتصادی چشمگیری داشته و تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به قبل چند برابر شده است.

سطح زندگی مردم نیز نسبت به یک دهه قبل بهبود یافته است. اما منتقدان به فساد گسترده در کشور اشاره کرده و می‌گویند در دوران حکومت آقای علی‌اف، شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی افزایش یافته است.

دیدبان حقوق بشر در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود در باره جمهوری آذربایجان گفت که سال پیش دولت این کشور به سرکوب جامعه مدنی شدت بخشید و چندین قانون برای برخورد با منتقدان تصویب کرد.

ده‌ها زندانی سیاسی نیز تا کنون بازداشت و زندانی شده‌اند.

جمهوری آذربایجان یکی از مهم‌ترین منابع تامین نفت و گاز برای بازارهای اروپایی است. شرکت‌های بین‌المللی نفتی میلیاردها دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در نتیجه، ثبات سیاسی در این جمهوری شوروی سابق از نظر این شرکت‌ها اهمیت بسیار دارد.

مطالب مرتبط