نخست‌وزیر لیبی: غربی‌ها برای مقابله با افراطی‌گرایی به ما کمک کنند

Image caption زیدان به بی بی سی گفت که نقل و انتقال سلاح‌، علاوه بر لیبی، کشورهای منطقه را نیز به خطر می‌اندازد

علی زیدان، نخست‌وزیر لیبی خواهان کمک قدرت‌های غربی برای مقابله با گسترش افراطی‌گرایی در این کشور شده است.

آقای زیدان در گفت‌و‌گویی با برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت که از لیبی به عنوان پایگاهی برای صادرات اسلحه به سراسر منطقه استفاده می‌شود.

آقای زیدان به بی بی سی گفت که نقل و انتقال این سلاح‌ها، علاوه بر لیبی، کشورهای منطقه را نیز به خطر می‌اندازد و متوقف کردن چنین روندی نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است.

نخست‌وزیر لیبی کثرت سلاح‌های مختلف در لیبی را تهدید امنیتی جدی توصیف کرده و گفته است که ورود و خروج سلاح به لیبی توسط گروه‌هایی صورت می‌گیرد که دست به آدم‌کشی و ترور می‌زنند.

او افزود که کشورش هر روز شاهد درگیری پیکارجویان است و سلاح در دسترس همه به خصوص جوانان قرار دارد. او گفته است که در بسیاری از منازل و فروشگاه‌ها سلاح وجود دارد و این مایه نگرانی نه تنها لیبی بلکه سایر کشورهای همسایه هم شده است.

مقام‌های لیبی پس از سرنگونی معمر قذافی، رهبر سابق این کشور برای خلع سلاح گروه‌های پیکارجو تلاش کرده‌اند اما عمده این تلاش‌ها نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

مردم لیبی می‌گویند این پیکارجویان خارج از چارچوب قانونی عمل می کنند و آنها را مسئول بی نظمی‌ها و بی قانونی در شهرها می‌دانند.

سازمان‌های اطلاعاتی غربی می‌گویند از زمان سرنگونی معمر قذافی، حجم زیادی سلاح در لیبی وجود دارد که در دست دولت نیست و مقامات بر آن نظارتی ندارند.

از جمله این سلاح‌ها می‌توان به سیستم‌های دفاع هوایی و سیستم‌های پرتاب موشک اشاره کرد.

مطالب مرتبط