دادگاه جرایم جنگی بنگلادش وزیر پیشین را به حبس ابد محکوم کرد

عبدل علیم
Image caption آقای علیم در ۹ مورد از ۱۷ اتهام وارده به او مجرم شناخته شده است

دادگاه ویژه جرایم جنگی در بنگلادش برای یکی از وزیران پیشین این کشور حکم حبس ابد صادر کرده است.

عبدالعلیم که اکنون ۸۳ سال دارد از وزیران دولت حزب ملی‌گرای بنگلادش (بی‌ان‌پی) به رهبری ضیاء الرحمان بود. در حال حاضر، حزب بی ان پی به رهبری خالده ضیا (دختر ضیاء الرحمان) حزب اصلی مخالف دولت است.

دادگاه ویژه عبدالعلیم را در ۹ مورد از ۱۷ مورد اتهام وارده مجرم شناخته است. این اتهامات به جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ ارتباط دارد.

پیشتر و بر اساس احکام این دادگاه، تعدادی از رهبران حزب جماعت اسلامی این کشور نیز به اعدام و حبس محکوم شده‌اند. اتهامات آنها نیز در رابطه با وقایع مربوط به اوایل دهه ۷۰ میلادی است.

صدور این احکام باعث اعتراض احزاب مخالف و تظاهرات طرفداران آن شد که در جریان این تظاهرات، تعدادی کشته و عده ای نیز مجروح شدند.

هفته گذشته این دادگاه صلاح‌الدین قادر چودری، نماینده مجلس و از رهبران بلندپایه مخالفان دولت را در ارتباط با ارتکاب جرایم جنگی در زمان جنگ استقلال این کشور مجرم شناخت.

از جمله اتهامات آقای چودری، نسل کشی، قتل و گروگانگیری بود و دادگاه تمامی این اتهامات را وارد دانست و او را به اعدام محکوم کرد.

آقای چودری از حزب ملی‌گرای بنگلادش، اولین نماینده مجلس این کشور است که در این دادگاه مجرم شناخته شده است.

دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش توسط دولت به رهبری حزب عوامی لیگ (ای‌ان‌پی) تشکیل شده اما عملکرد آن به شدت مورد انتقاد احزاب و گروه‌های داخلی و بین الملللی مدافع حقوق بشری قرار گرفته است که می‌گویند روند دادرسی در این دادگاه با معیارهای شناخته شده بین‌المللی انطباق نداشته است.

مقام‌های بنگلادش می‌گویند نزدیک به سه میلیون بنگلادشی در جنگ سال ۱۹۷۱ که منجر به جدایی پاکستان شرقی از پاکستان و تشکیل کشور مستقل بنگلادش شد، کشته شدند اما محققان مستقل این رقم را ۵۰۰ هزار نفر دانسته اند.

مطالب مرتبط